تور نجات

معرفی تورهای ایمنی و تور نجات

امروزه لزوم فراهم آوری محیط کار ایمن به منظور جلوگیری از ایجاد حوادث و پیامد‌های جانی و مالی آن به امری ضروری است. همچنین نیازمند توجه در کلیه صنایع و مشاغل تبدیل شده‌است. حوزه کار در ارتفاع نیز یکی از بخشهایی است که در آن افراد با خطرات زیادی روبرو هستند. به موجب آن تمهیدات متفاوتی از جمله تور نجات برای رویارویی با این خطرات پیش بینی می‌شود.

تولید و توسعه تورهای ایمنی توسط کمپانی TSS(Total Safety Solution ) نتیجه یک مطالعه جامع در حیطه مشکلات مرتبط با ایمنی و استقرار افراد می‌باشد. این محصول برای جلوگیری از سقوط افراد، اجسام و ایجاد حادثه در سایت‌های مختلف ساختمانی و صنعتی یک ضرورت بحساب می‌آید.

به منظور پاسخگویی به گستره وسیعی از نیازها و الزامات ایمنی شرکت تسکو این محصول را در سه نوع مجزا با مشخصات و کاربری‌های متفاوت عرضه می‌کند. عبارتند از 

بکارگیری تورنجات در پروژه مجتمع آبشار
بکارگیری تورنجات تسکو در پروژه مجتمع آبشار-2

تورهای نجات TSS

همانگونه که از نام این محصول پیداست، این نوع تورهای کنسولی با بهره گیری از یک فریم فلزی که بر روی آن نصب می‌شوند. همچنین قابلیت قرارگیری به صورت کنسولی از لبه سطح کار را دارند. صنعت ساختمان سازی یکی از بخش هایی است که به طور گسترده از این سیستم برای ایجاد حفاظت در برابر سقوط افراد و اجسام بهره می‌برد.

این دسته از تورهای ایمنی TSS با طراحی خلاقانه قابلیت تطبیق با اشکال مختلف ساختمان و انواع مختلف نما را دارند. همچنین در برابر وزش بادهای شدید به خصوص در ساختمان‌های بلند مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. ماده اصلی سازنده این طورها یعنی پلی پروپیلن می‌باشد. پلی پروپیلن با خاصیت جذب انرژی ناشی از سقوط، افراد و اجسام سقوط کرده را به طور ایمن در بر می‌گیرد . این محصول از پرتاب ثانویه آن‌ها نیز جلوگیری می‌نماید.

نقشه تورنجات تسکو
نقشه فنی تورنجات تسکو

تورهای کنسولی TSS در دونوع مختلفHD و MD به شرح زیر تولید و عرضه می‌گردند

تورهای ایمنی با بارپذیری بالا (TSF-HD)

این تورها به صورت سازگار با استاندارد EN-1263-2 اروپا ساخته شده و متشکل از دو لایه تور با مش  ۶۰*۶۰ میلی متر مربع و  ۲۰*۲۰ میلی متر مربع هستند. این محصول قابلیت متوقف ساختن ۱۰۰ کیلوگرم بار را در دو نقطه از هر بخش تور با فاصله سقوط حداکثر ۷ متر (حدود دو طبقه) را دارند.

تورهای ایمنی با بارپذیری استاندارد (TSF-SD)

این تورها به صورت سازگار با استاندارد EN-1263-2  اروپا ساخته شده‌اند و متشکل از دو لایه تور با مش  ۱۰۰*۱۰۰ میلی متر مربع  و ۲۰*۲۰ میلی متر مربع هستند. این محصول قابلیت متوقف ساختن ۱۰۰ کیلوگرم بار را در یک نقطه از هربخش از تور با فاصله سقوط حداکثر ۷m (حدود دو طبقه) را دارند.

برتری حفاظت توسط تورهای ایمنی نسبت سایر روش‌ها

تورهای ایمنی با کاهش ارتفاع سقوط و جذب انرژی حاصل از سقوط سبب محافظت از افراد کاهش حوادث ناشی از کار در ارتفاع  می‌شود. همچنین ایمنی افراد حاضر در زیر سطح کار را هم فراهم می‌کنند.

در اکثر مواقع تورهای ایمنی مزیت‌هایی نسبت به سایر تجهیزات جلوگیری از سقوط دارند. بسیاری از مقامات و مدیران ایمنی و بهداشت به تورهای ایمنی به عنوان روش برتر و مورد ترجیح برای جلوگیری از سقوط در زمان کار در ارتفاع توجه دارند.

نقشه فنی تورنجات تسکو
بکارگیری تورنجات تسکو در پروژه مجتمع آبشار

تورهای حفاظتی گسترده TSS

این دسته از تورهای ایمنی قابلیت استفاده در دو جهت مختلف برای جلوگیری از سقوط افراد و مصالح را دارند و شامل دو نوع به شرح زیر هستند

تورهای ایمنی نوع S

از این دسته تورها که با ابعاد متفاوت تولید و عرضه می‌شوند، جهت ایجاد حفاظت در برابر سقوط در فضاهای باز داخل سازه (وید،چال آسانسور و…) به صورت افقی استفاده می‌شود.

تورهای ایمنی نوع U

این نوع تورهای ایمنی به صورت عمودی به یک ساختار پشتیبان متصل می‌شوند و با محصورسازی موضع کار از سقوط افراد و اجسام جلوگیری می‌نمایند.

ویژگی‌ها و مشخصات کلی تورهای حفاظتی گسترده

تورهای حفاظتی گسترده با ابعاد استاندارد ۳۵ متر مربع و بیشتر هستند. این محصول جهت استفاده در دو جهت افقی و عمودی در کارگاه‌های ساختمانی و صنعتی، انبارها، پل‌ها و عملیات مختلف بر روی سقف‌ها مورد استفاده قرارمی‌گیرند.

نوع تور کلاس A2 با مش   ۱۰۰×۱۰۰ m و ضخامت نخ ۵mm تولید شده از جنس پلی پروپیلن مقاوم و خاصیت ضد UV برای جلوگیری از آسیب در برابر اشعه خورشید.

طناب محیطی بافته شده در قسمت محیطی تور و تست شده در رابطه با الزامات استاندارد EN-1263-1 با MBL=30KN

بکارگیری تورنجات تسکو در پروژه مجتمع آبشار

مزیت‌های سیستم تورهای کنسولی TSS

تورها و اتصالات آنها به طور کامل تحت استاندارد‌های EN تولید شده‌اند.

تورهای دولایه تولیدی با مش‌های ۲۰×۲۰ و ۶۰×۶۰ (با بار پذیری بالا) یا ۲۰×۲۰ و ۱۰۰×۱۰۰ (با بار پذیری استاندارد) از جنس پلی پروپیتن ساخته شده است.این محصول به همراه یک لایه سوم (به صورت اختیاری) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختار ضد UV برای جلوگیری از آسیب به علت تابش نور خورشید

پهنای استاندارد۳/۳m  یا نوع عریض با پهنای ۵m.

پایدار در برابر وزش باد شدید با قابلیت اتصال از بالا و پایین جهت جلوگیری از چرخش یا انحراف ساختار.

 ۱ متر همپوشانی بین هر واحد نصب شده از تورها سبب فراهم آوری حفاظت بالاتر توسط ساختار می‌گردد.

متعلقات و لوازم با ابعاد متنوع امکان اتصال ساختار را به شکل مختلف ساختمان‌ها فراهم می‌کند.

تولید شده از فولاد (گالوانیزه یا با پوشش رنگ) و پروفیل‌های آلومینیومی برای تامین مقاومت و وزن مطلوب.

بکارگیری تورنجات تسکو در پروژه مجتمع آبشار-2
بکارگیری تورنجات تسکو در پروژه مجتمع آبشار

بازرسی سالانه تورهای ایمنی

تمامی تورهای ایمنی تولید شده TSS به همراه ۳ تگ تست ارائه شده‌اند و هرکدام از تورها دارای یک کد مخصوص است که این کد بر روی هر ۳ تگ ثبت شده‌است.

استاندارد EN  استفاده کنندگان از تورهای ایمنی را ملزم می‌کند که تست‌های فرسودگی در برابر UV را حداقل یک بار در سال انجام دهند. همچنین کمپانی TSS امکانات و راهکارهای صحیح این تست‌ها را نیز فراهم آورد.

براساس منطقه و نوع آب و هوایی که تورهای ایمنی در آن‌ها مورد استفاده قرارمی‌گیرند. حدود طول عمر تورهای ایمنی بین ۴-۲ سال می‌باشد.

تاریخ های مقرر برای تست تگ‌های روی تور بر روی لیبل‌ تورهای ایمنی درج شده‌است. در صورت عدم درج این تاریخ‌ها تست‌ها باید هرماه یکبار صورت‌ گیرد.

تورهای ایمنی که در تست‌های که در تست‌های انجام شده آسیب ببینند یا از نظر بازرس رد شوند باید ازبین برده شوند.

*پروژه های مرتبط

سه پروژه شاخص مربوط به تور نجات که توسط شرکت تسکو اجرا گردید در پایین به شما معرفی می گردد 

پروژه سیستم تور نجات ساختمان بانک آینده

پیمانکار : شرکت البرز تات

پروژه سیستم تور نجات مجتمع آبشار - تهران

پیمانکار : شرکت مسکن تابلیه

پروژه سیستم تور نجات ساختمان بیمه رازی

پیمانکار : شرکت البرز تات

مشاهده صفحات ما در آپارات و یوتوب