بتن اکسپوز و ویژگی‌های بتن اکسپوز تسکو

سطح صاف نمونه بتن اکسپوز

بتن یکی از پرکاربردترین، پویاترین و انعطاف پذیرترین مصالح ساختمانی در تاریخ معماری و ساختمان‌سازی است. در عصر امروز با ارائه یک تکنیک عمیقاً متفاوت ومدرن یعنی تکنولوژی ساخت بتن به معماران و مهندسان، روش طراحی و ساخت ساختمان‌ها را به اندازه قابل‌ملاحظه‌ای تغییر داده‌است. بررسی بتن به عنوان یک ماده، از نظر زیبایی‌شناسی، مجموعه تسکو را به سمت خلاقیت‌ و نوآوری‌های بسیاری در ساخت بتن رهنمون کرده است. انعطاف پذیری بتن در طراحی، طراح را قادر می‌سازد سازه‌های غیرممکن را با کمک مصالح ساختمانی دیگر ممکن کند. ترکیب این انعطاف پذیری این قالب‌بندی و بهینه سازی بتن، امکان تحقق سازه‌هایی با ارزش و اصالت واقعی معماری را محقق می‌کند.

بتن اکسپوز - تسکو قالب بتن و داربست
بتن اکسپوز – تسکو قالب بتن و داربست

بتن اکسپوز از چه موادی تشکیل شده‌است؟

تهیه مخلوط بتن اکسپوز مناسب برای سازه‌های بتنی که زیبایی را منعکس می‌کنند یک ضرورت بحساب می‌‌آید. علاوه بر این، به لطف رنگدانه های بتن و مواد افزودنی با کیفیت بالا معماران می‌توانند طرح‌های خاص و سطوح صافی برای سازه‌های بتنی ایجاد کنند. همانطور که می‌دانیم یکی از مهمترین مواد تشکیل‌دهنده بتن اکسپوز با کارایی بالا، بادوام و زیبا که امروزه تولید می‌شود، مواد افزودنی مخصوص بتن می‌باشد. مواد افزودنی بتن از مواد شیمیایی یا مواد افزودنی طبیعی‌ ساخته شده‌اند.

بتن اکسپوز به منظور افزایش ویژگی‌های خاص بتن مانند افزایش کارایی، دوام یا مقاومت اولیه و زیبایی به سطح بتن اضافه می‌شود. مواد افزودنی بتن، تعاریف، الزامات، انطباق، مارک‌گذاری و برچسب‌گذاری خاص خود را دارند. مقدار افزودنی برای بتن به اندازه‌ای است که در طی فرآیند تهیه بتن اکسپوز به مقدار حداکثر 5٪ جرم محتوای سیمان بتن اضافه می‌شود، تا بتواند ویژگی‌های مخلوط را اصلاح کند. در حالی که بتن تازه و یا سخت شده افزودنی‌های آن به اندازه‌ای است که محتوای آن حداقل 5٪ جرم سیمان باشد. این ویژگی (بتن سخت) مربوط به موادی است که، مواد اولیه آنها بتن خالص نیستند، یعنی شن و ماسه روان کننده‌هایی در بتن اکسپوز وجود دارند و میزان مخلوط‌کردن آب را بین 40-20٪ کاهش می‌دهند. استفاده از مواد افزودنی بتن پلیمری بهترین عملکرد را می‌توان از آنها بدست آورد. در نتیجه استفاده از افزودنی پلیمری، مخلوط بتن مایع شده، تخلخل بتن کاهش می‌یابد و دوام و مقاومت آن افزایش می‌یابد.

 

مواد افزودنی از این نوع باعث مخلوط شدن حباب‌های هوا در توده بتن و پخش آنها به طور مساوی در کل حجم آن می‌شود. با این عمل، بتن اکسپوز حاصل در برابر یخ‌زدگی مقاوم می‌شود و جذب کمتری دارد، اما مقاومت فشاری آن کاهش می‌یابد. افزودن 1٪ هوا به جرم بتن به معنای کاهش مقاومت در حدود 5مگا پاسکال است. بی‌نظیرترین عملکرد را می‌توان با استفاده از نمک‌های اسید آلی به عنوان مواد افزودنی بدست آورد. مواد افزودنی هواگیر که در به منظور ساخت بتن اکسپوز مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاربردهای فراوانی دارند که می‌توان به ساخت بتن پل در پل‌سازی‌ها، سطح وسازه‌های هیدرولیکی اشاره کرد.

در اجرای بتن اکسپوز چه نکاتی را باید توجه کنیم؟

در اجرای بتن اکسپوز، قالب بتن اهمیت ویژه‌ایی دارد و تقریبا 70 درصد کیفیت سطح بتن اکسپوز بستگی به کیفیت قالب بتن و ابعاد آن دارد. نوع مصالح اعم از فولاد و چوب فرقی در کیفیت سطح ندارد صرفا خواستگاه معمار یا طراح و جغرافیا در تعیین مصالح تاثیر دارد. البته چوب به لحاظ وزن کم دارای اولویت است. برای مطالعه بیشتر در مورد بتن اکسپوز می‌توانید ویدیو مرتبط با بتن اکسپوز را نیز مشاهده کنید.

بتن اکسپوز - تسکو قالب بتن و داربست (2)
بکارگیری بتن اکسپوز شرکت تسکو در پروژه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *