جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برای معرفی محصول قالب شمع پیش‌ساخته ابتدا در ارتباط با شمع‌های پیش‌ساخته بتنی نوشته‌ایم. تا شما را با کاربردها و نحوه اجرای آن بیشتر آشنا کنیم. هم‌چنین به معرفی پی عمیق و انواع شمع و کاربرد آن در اجرای سازه می‌پردازیم. در این مقاله با ما همراه باشید.

شمع ساختمان چیست؟ انواع و کاربرد آن‌ها

پی بخشی از سازه و خاک تکیه گاه است که بار سازه را به لایه‌های عمقی‌تر خاک منتقل می‌کند. پی‌های مورد استفاده در ساختمان و دیگر ابنیه را از نظر عمق، مصالح تشکیل دهنده و … در طبقه بندی مختلفی می‌توان قرار داد.

نوع پی (فونداسیون) سازه براساس نوع خاک، ظرفیت باربری خاک، وزن سازه و … انتخاب می‌گردد. یکی از انواع پی، پی عمیق یا پی شمعی است، که در شرایط زیر از آن استفاده می‌شود:

سه مود از کاربردهای پی شمعی را گفتیم، تا نسبت به این نوع فونداسیون آشنایی پیدا کنید. از انواع شمع‌های ساختمانی از نظر نوع مصالح می‌توان به شمع‌های چوبی، بتنی، فولادی و مرکب اشاره کرد.

شمع در واقع می‌توان گفت همان ستون است. که با کوبش در داخل خاک به عنوان پی سازه‌، وظیفه انتقال بار طبقات فوقانی را به لایه‌های مقاوم‌تر خاک دارد. روش‌‌های دیگری نیز برای بهسازی خاک وجود دارد اما رایج‌ترین نوع شالوده عمیق، شمع‌ها هستند.

شمع فونداسیون
شمع پیش‌ساخته جهت ایجاد پی عمیق

 

شمع در ظاهر شبیه به یک ستون به عرض کم است. که بار طبقات ساختمان را به لایه‌های پایین‌تر خاک منتقل می‌کند.

انواع شمع‌های ساختمان

بر حسب مصالح که در ساخت شمع‌ها استفاده می‌شود به انواع زیر دسته بندی می‌شوند.

در انتخاب نوع شمع مواردی از جمله: شرایط زمین، سطح آب زیرزمینی و نوع باری که تحمل خواهد کرد، باید بررسی شود.

قالب فلزی شمع بتنی
قالب فلزی برای ساخت قطعه پیش‌ساخته

شمع بتنی چیست؟

شمع‌ بتنی به دلیل داشتن مصالح اولیه در دسترس و ارزان جزء شمع‌های پرکاربرد و بهترین گزینه برای انتخاب پیمانکاران است. در صورت داشتن خاک سست، برای بهسازی آن و افزایش مقاومت خاک استفاده می‌شود. شمع‌های بتنی به دو روش درجاریز و پیش‌ساخته در پروژه‌ها اجرا می‌گردند.

از شمع‌های پیش‌ساخته بتنی به منظور اجرای فونداسیون عمیق و برای مقاوم سازی و بهسازی خاک استفاده می‌شود. کوبش شمع‌ها با استفاده از دستگاه شمع کوبی صورت می‌گیرد. مقطع شمع‌های بتنی پیش‌ساخته غالبا مربعی و یا دایره‌ای است.

شمع‌های بتنی در اندازه‌های معین تولید می‌شوند، تا مقاومت لازم را داشته باشند. پس از عمل آوری به محل پروژه منتقل می‌شوند. سپس عملیات کوبش تا  عمق مشخص با استفاده از چکش‌های شمع کوبی انجام می‌گیرد. شمع‌ها با استفاده از کابل‌های پیش‌تنیدگی به صورت پیش‌تنیده نیز تولید می‌گردند.

شمع بتنی به دو صورت پیش‌ساخته و درجا ریز اجرا می‌شود. شمع‌های بتنی درجا در محل پروژه تولید و اجرا می‌شوند. شمع‌های درجا آلودگی صوتی کم‌تری دارند و هم‌چنین در پروژه‌های بزرگ باعث کاهش هزینه می‌شوند.

قالب شمع فونداسیون
قالب شمع پیش‌ساخته کارخانه تسکو

ابعاد شمع بتنی پیش‌ساخته

در سایزها و ابعاد مختلفی شمع‌های بتنی قابل ارائه هستند. با توجه به نیاز می‌تواند مربع، دایره یا چند ضلعی باشند. معمولا شمع‌های بتنی به صورت مربع با بعد 30 تا 50 سانتیمتر تا طول 18 متر تولید می‌شوند. می‌توان شمع‌های پیش‌ساخته را با طول بیشتر نیز اجرا نمود. به طور مثال برای اجرای شمع پیش‌ساخته با طول بیشتر از 18 متر، باید ابتدا کوبش قطعه اول انجام شود. سپس قطعه دوم توسط یک اتصال محکم به قطعه اول متصل می‌شود و سپس کوبش انجام شود.

قالب شمع بتنی پیش‌ساخته

تولید شمع‌های پیش‌ساخته توسط قالب‌های فلزی مخصوص صورت می‌گیرد. بتن ریزی در قالب انجام می‌شود. برای یکپارچه کردن بتن از دستگاه ویبره استفاده می‌شود. قالب‌های فلزی باید مستحکم و دقیق طراحی شوند. تا شمع‌های بتنی در اندازه‌های درست و بدون شکستگی در سطح تولید شوند. قالب‌های فلزی در کارخانه تسکو در طول‌های 5 متر تولید می‌شود. که با اتصال قالب‌‌ها، می‌‌توان شمع پیش‌ساخته با طول 15 متر را بتن‌ریزی کرد.

طراحی قالب شمع بتنی پیش‌ساخته شرکت تسکو

 

قالب شمع پیش ساخته
قطعات قالب 15 متری شمع پیش‌ساخته بتنی

مزایای شمع بتنی پیش‌ساخته

معایب شمع‌های پیش‌ساخته

 

قالب فلزی شمع
قالب فلزی برای ساخت شمع پیش‌ساخته بتنی

شمع‌های پیش‌ساخته و درجاریز

شمع‌های بتنی در دو نوع پیش‌ساخته و در جاریز استفاده می‌شوند. شمع بتنی درجاریز و یا شمع‌ ریختنی در قطر و عمق حفاری نامحدود است. یرای اجرای شمع‌های درجاریز ابتدا با استفاده از دستگاه‌های حفاری چاه با مقط و عمق مورد نظر حفر می‌شود. در مرحله بعد نیز بتن‌ریزی مسلح و یا غیرمسلح در داخل چاه با مصالح مرغوب انجام می‌گیرد.

اگر بخواهیم هزینه این دو نوع شمع بتنی را با هم مقایسه کنیم، شمع‌های پیش‌ساخته بتنی دارای هزینه اجرایی کم‌تری هستند.

معایب شمع‌های بتنی درجاریز

نگهداری شمع‌های بتنی

برای آسیب ندیدن، شمع‌های پیش‌ساخته باید به صورت افقی جابه جا شوند. هم‌چنین برای محافظت در برابر خوردگی با توجه به بودجه از روش‌هایی چون افزایش پوشش بتنی، آبکاری فلزی، رنگ کردن و … باید استفاده کرد. اگر در محیط سرعت خوردگی این قطعه بالا باشد می‌توان ضخامت بدنه شمع را افزایش داد. ترک خوردگی بتن حین کوبش باید کنترل شود. نیاز به اصلاح سر شمع به دلیل تخریب ناشی از ضربات چکش وجود دارد.

قالب شمع ساختمان

قالب شمع پیش‌ساخته یک محصول سفارشی است. که با توجه به طول و قطر درخواستی در کارخانه تسکو تولید می‌گردد. قالب فلزی تسکو دارای کیفیت و استحکام بالایی بوده و تولیدات این کارخانه تنها با ورق فولاد مبارکه انجام می‌گیرد. برای مشاوره مهندسی و استعلام قیمت انواع قالب خاص و مدولار بتن با واحد فنی تسکو تماس حاصل فرمائید.

پی شمع
طراحی و ساخت قالب‌های شمع بتنی پیش‌ساخته

هزینه تولید قالب شمع پیش‌ساخته

این قالب از دسته قالب‌های خاص بوده که برای ساخت آن نیاز به زمان بیشتری است. اگر می‌خواهید در مورد هزینه دقیق طرح مورد نظر خود اطلاعات کسب کنید با واحد فروش تسکو تماس بگیرید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن، بهترین کیفیت را به شما ارائه می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com