جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قالب میز پرنده

سیستم قالب میر پرنده

امروزه کیفیت سازه بتنی و سرعت اجرای سازه بیش از پیش اهمیت یافته است.

با پیشرفت سیستم­‌های قالب بندی بتن در صنعت ساختمان و استفاده و تولید ابزارها به روش­‌های نوین، در دهه­‌های اخیر باعث شده است سرعت اجرای پروژه افزایش و سطح کیفی سازه بالا رود.

یکی از انواع سیستم­‌های قالب بندی نوین، قالب میز پرنده است. که در ادامه به توضیحاتی در ارتباط با این نوع قالب، علت نام گذاری، موارد استفاده و ضرورت­‌های اجرایی آن پرداخته­‌ایم.

سیستم قالب بندی میز پرنده چیست؟

میز پرنده یک قالب بزرگ از پیش مونتاژ شده است، که یک کف دال (سقف) معلق را تشکیل داده است.  این سیتم قالب بندی در ساخت آسمان خراش‌­ها و ساختمان­‌های مرتفع کاربرد فراوان دارد. زیرا استفاده از سیستم قالب میز پرنده عمل بتن ریزی و قالب بندی سقف را بسیار آسان کرده و قالب بندی در ساختمان­­‌های چند طبقه بسیار سرعت می­‌گیرد.

سیستم قالب میز پرنده به عنوان یک سیستم قالب بندی نوین، امروزه به دلیل ویژگی­‌هایی که دارد بسیار مورد توجه پیمانکاران و مهندسان ساختمان قرار گرفته است.

نام آن به دلیل روش استفاده از این نوع قاب بندی، Flying form table  یا میز پرنده است.

بعد از بتن ریزی و سخت شدن بتن قالب میز پرنده از جایی که قرار داشت پایین می­‌آید. در مرحله بعد از سازه خارج شده و سپس با استفاده از شاهین و توسط تاور کرین بلند می‌­شود. در این حالت انگار در حال پرواز است.

شرکت تسکو پیشرو در صنعت قالب بتن و داربست، قادر است با استفاده از محصول زودبست و جک­‌های سقفی خود انوع مختلف قالب بندی میز پرنده را بنا بر نیاز پیمانکاران و با توجه به نیاز سازه تولید کند.

سبک بودن وزن میز پرنده و مقرون به صرفه بودن این محصول باعث شده است تا مورد توجه پیمانکاران قرار گیرد. البته باید گفت این سیستم قالب بندی در چرخه بتن ریزی تکراری مورد استفاده قرار می­‌گیرد و ساختمان نباید پلان طبقات متفاوتی داشته باشد.

قالب میز پرنده
طراحی نوعی از سیستم قالب بندی میز پرنده توسط مهندسان شرکت تسکو

طراحی نوعی از سیستم قالب بندی میز پرنده توسط مهندسان شرکت تسکو

در ساخت  این قالب میز پرنده از زودبست (داربست پیش ساخته تسکو) و تخته پلای وود به عنوان عرشه استفاده شده است.

کاربرد میز پرنده

از این سیستم برای قالب بندی یکپارچه سقف استفاده می­‌شود. در ساختمان­‌های بلند پس از انجام قالب بندی دیوارها، قالب بندی سقف توسط میز پرنده انجام می­‌شود.

این نوع سازه‌ها به علت لرزه‌گیری بالا برای مناطق زلزله خیز یک انتخاب بسیار مناسب است.

اجرای این سیستم در ایران حداکثر تا 15 طبقه یا 50 متر از تراز پایه بلامانع است.

این روش قابلیت نصب سریع را برای پروژه­‌های ساختمانی با طرح­‌های منظم پلان و انبوه سازی را ارائه می­‌دهد.

پس میز پرنده کاربرد زیادی برای ساخت مواردی چون: مجتمع­‌های مسکونی، هتل­‌ها، خوابگاه­‌ها، ساختمان­‌های تجاری دارد که دارای سطوح دال وسیع هستند.

وزن کم قالب، سرعت مونتاژ بالا و نصب بسیار آسان، نیاز به نیروی انسانی کم و سرعت بالای اجرا باعث جلب رضایت و استقبال از این نوع سیستم قالب بندی شده است.

میز پرنده تسکو
ساخت میز پرنده توسط تسکو

یکی از انوع طرح پیشنهادی قالب میز پرنده توسط طراحان تسکو با استفاده از اسکافلد.

نحوه اجرای دال بتنی با استفاده از میز پرنده

هر یک از میزهای پرنده با استفاده از تخته پلای وودی که دارند (و یا قالب­های فلزی) فضای بزرگی را برای قالب بندی فراهم می­‌کنند. قالب میز پرنده در ابعاد مورد نیاز به سرعت قابل مونتاژ است. قابل ذکر است امکان استفاده هم زمان میز پرنده با قالب­‌های مدولار و قالب­‌های تونل فرم در کنار هم فراهم هست.

برای ساختمان­‌هایی که طبقاتی با ارتفاع­‌های متفاوت دارند نیز قالب میز پرنده کاربرد دارد. استفاده از جک­ و پیچ تنظیم در پایه‌­های میز پرنده استفاده از آن را در این شرایط به آسانی میسر کرده است.

در ادامه نقشه‌هایی از قالب میز پرنده که توسط مهندسان تسکو طراحی و ساخته شده است آورده‌ایم، تا شما را با مراحل اجرا به خوبی آشنا کنیم.

در اجرای ساختمان پس از بتن ریزی دیوارها و آماده شدن آن‌ها، میزهای پرنده به طبقات مورد نظر منتقل شده و کنار هم قرار می‌گیرند. میزها با استفاده از بست‎‌های ویژه‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند. لبه‌های انتهایی قالب‌ها نیز با توجه به ارتفاع سقف پوشش داده می‌شود.

سیستم میز پزنده
نحوه اجرای دال بتنی با میز پرنده

در آخر بتن ریزی انجام می‌شود. پس از آن که بتن مقاومت لازم را به دست آورد، ارتفاع میزهای پرنده را کاهش داده و از زیر دال بتنی خارج می‌کنند. با استفاده از شاهین و توسط تاور کرین به طبقات بالا منتقل می‌شود.

اجرای دال بتنی
مراحل اجرا دال بتنی با میز پرنده

تغییر اندازه و ابعاد در میز پرنده امکان پذیر است؟

قابلیت تغییر ابعاد و استفاده از انواع رویه در این نوع قالب امکان پذیر است. این قابلیت امکان استفاده از قالب میز پرنده در پروژه­‌های مختلف را به دفعات می­‌دهد. برای استفاده از قالب میز پرنده در پروژه‌های جدید نیاز به قطعه‌های خاص نیست.

با استفاده از جک­‌های سقفی در ساخت این نوع قالب، امکان تغییر ارتفاع نیز وجود دارد.

میز پرنده با جک ساختمانی
سیستم قالب بندی میز پرنده با استفاده از جک تلسکوپی
قالب میز پرنده با جک ساختمانی
نوعی از سیستم قالب بندی میز پرنده

در تصاویر بالا یکی از انواع قالب میز پرنده را مشاهده می­‌کنید که توسط جک­‌های ساختمانی ساخته شده است. و همان­طور که در عکس می­‌بینید از سه پایه­‌های مثلثی برای خود ایستایی بهتر جک‌­ها استفاده می­‌شود.

تمامی اجزای مورد نیاز سیستم قالب بندی میز پرنده اعم از جک سقفی، اسکافلد، قالب فلزی و تخته­‌های پلای وود در شرکت تسکو تولید و انواع آن بنا بر سفارش مشتری قابل ساخت است.

مزایای استفاده از میز پرنده

 • ساخت در زمان کم­تر برای چیدمان کف­‌های بزرگ
 • نیاز به درزگیری را به حداقل می‌رساند.
 • استفاده از این روش باعث لرزه گیر بودن سازه می­‌شود.
 • در سیستم قالب بندی میز پرنده واحد­های مونتاژ شده را می­توان به سرعت در جای خود قرار داد.
 • آماده سازی اولیه قالب میز پرنده بسیار راحت بوده و با پرسنل کم حتی 2 نفر قابل مونتاژ و نصب است.
 • تمامی اجزا قالب میز پرنده پیش ساخته بوده و تغییر در اندازه و ابعاد هر جزء به سرعت امکان پذیر است.
 • استفاده از این قالب نیاز به نیروی کار در طولانی مدت را در محل پروژه کاهش می­‌دهد. پس می­‌توان گفت جنبه اقتصادی نیز دارد.
 • استفاده هم زمان از قالب­‌های مدولار و تونل فرم درکنار این قالب و امکان اجرای هم زمان دیوارهای برشی، ستون، تیر و بتن دال.
 • وزن قالب میز پرنده با توجه به سطح پوشش وسیع آن، نسبت به انواع سیستم قالب بندی کمتر است.
 • باید گفت خرپایی‌­های به هم پیوسته در این سیستم یک پلت فرم کاری مقاوم را ایجاد می­‌کنند.
 • به دلیل استهلاک کمی که دارد، این قالب بسیار مقرون به صرفه است.
 • همچنین ایمنی و پرداخت عالی بتن را برای ما فراهم می­‌کند.

ابعاد استاندارد سیستم قالب بندی میز پرنده

در ادامه ابعادی استاندارد برای تولید میز پرنده آورده‌ایم:

ارتفاع: 250 – 400 سانتیمتر

عرض: 400 – 250 سانتیمتر

طول (برای 4 عدد پایه): 750 – 300  سانتیمتر

در استفاده از میز پرنده چه مواردی ضرورت دارد؟

 • منظم بودن پلان­‌های ساختمان و ارتفاعات در استفاده از قالب میز پرنده ضرورت دارد.
 • سیستم قالب بندی میز پرنده به فضای کافی در اطراف سازه نیاز دارد. تا بتوان در اطراف ساختمان قالب را به حرکت درآورد و به طبقات بالا توسط تاورکرین منتقل کرد.
 • سقف نگهدارنده باید قابلیت حمل بارهای زیاد را داشته باشد.
 • برای افزایش ایمنی در عرشه از سطوح غیر لغزنده استفاده شود.
 • در مواردی که طول پایه­‌های میز پرنده افزایش می­‌یابد، برای جلوگیری از کمانش باید به تعداد خرپاها اضافه شود.

قیمت قالب میز پرنده

از این قالب به دلیل داشتن استهلاک کم می­توان به دفعات در پروژه­‌ها استفاده کرد. نیاز به کارگر را در محل پروژه کم می­‌کند. پس استفاده از آن برای پیمانکاران بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

برای اطلاع بیشتر و راهنمایی در ارتباط با این نوع قالب بندی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید. مهندسان تسکو پس از محاسبات و طراحی نقشه سیستم قالب بندی، قیمت را به عنوان پیش فاکتور برای شما ارسال می­‌کنند. تسکو به عنوان برند برتر صنعت قالب بتن و داربست، مقاومت و کیفیت بالای انواع سیستم قالب بندی را برای شما تضمین می­‌کند.

جمع بندی

در ساخت ساختمان­‌های بلند و برج­‌ها برای اجرای قالب بندی سقف با سرعت بالا و کیفیت مطلوب می­‌توان از سیستم  قالب میز پرنده استفاده کرد. برای استفاده از این سیستم ساختمان نباید در پلان­‌ها تفاوت داشته باشد. استفاده از این سیستم، سازه را در برابر عوامل لرزشی (باد و زلزله) مقاوم می‌کند.

شما می­‌توانید برای سفارش انواع قالب بتن از جمله قالب میز پرنده با واحد فروش تسکو در تماس باشید.

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com