جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قالب بتن پلاستیکی (پلیمری)؛ ویژگی‌ها، مزایا و قیمت

قالب پلاستیکی

برخی از قالب‌های بتن‌ریزی از نوعی پلاستیک تولید می‌شوند، که نه بتن به آن بچسبد و نه واکنش شیمیایی بین بتن و پنل پلاستیکی رخ دهد. قالب‌های پلاستیکی بتن از مواد پلیمری فشرده ساخته می‌شوند.

قالب بتن پلاستیکی چیست؟

سیسم قالب‌بندی پلاستیکی شامل پنل‌های پلاستیکی، کنج‌ها، فیلر و اتصالات است. این سیستم کاربری‌های زیادی از جمله: قالب‌بندی انواع دیوار، ستون، سقف و فونداسیون را دارد. با توجه به نیاز جابه‌جایی سیستم قالب‌بندی بدون نیاز به جرثقیل، ایده اولیه ساخت پنل‌های قالب پلاستیکی شکل گرفت. وزن هر متر مربع از قالب‌های پلاستیکی تسکو 13 کیلو گرم است. که همین وزن مناسب و جابه‌جایی آسان، سرعت اجرای پروژ‌ه‌های عمرانی را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌است.

تولید قالب بتن پلاستیکی با مقاومت بالا و بهترین کیفیت

قالب‌های پلاستیکی شرکت تسکو از مواد پلیمری مقاوم در برابر ضربه و سایش است. جنس قالب‌ها از پلیمر (Acrylonitrile Butadiene Styrene) یا آکریلونتریل بوتادین استارین (ABS) بوده و در ابعاد متنوع تولید می‌شوند. علاوه بر جنس و اسنیفرهای (پشتبند) قالب‌های تسکو که با قالب‌های موجود در بازار تفاوت دارد. سایز و ابعاد آن نیز متفاوت است. و از پین و گوه برای متصل کردن این پنل‌ها به قالب فلزی نمی‌توان استفاده کرد. پنل‌های قالب پلیمری در عرض 60 سانت و طول‌های 20،25،30،35،40،120 تولید می‌شوند.

سیستم قالب پلاستیکی بتن‌ریزی
مهار بولت با استفاده از مهره و واشر تخت در سیستم قالب پلاستیکی

کاربردهای قالب تخت – قالب پلاستیکی بتن

 • قالب‌بندی سقف
 • قالب‌بندی دیوار
 • برای بتن‌ریزی ستون
 • جهت اجرای فونداسیون

جدول قیمت و ابعاد قالب‌های تخت پلاستیکی

نوع قالبعرض (cm)ارتفاع یا طول (cm)قیمت پنل ABS (تومان)قیمت پنل PP (تومان)
قالب تخت پلاستیکی (پنل 120)120601/500/000630/000
قالب تخت پلاستیکی (پنل 20)2060314/000132/000
قالب تخت پلاستیکی (پنل 25)2560371/000156/000
قالب تخت پلاستیکی (پنل 30)3060429/000180/000
قالب تخت 35 پلاستیکی (پنل 35)3560486/000204/000
قالب تخت 45 پلاستیکی (پنل 40)4060514/000216/000
گوشه (کنج) داخلی-60572/000240/000
گوشه (کنج) بیرونی-60471/000198/000
به روز رسانی در 24 اردیبهشت 1402

اتصالات و ملحقات قالب پلاستیکی

 • اهرم اتصال 

در قالب‌بندی فلزی برای اتصال پنل‌ها از پین و گوه استفاده می‌شود. مونتاژ قالب‌ها با استفاده از پین و گوه نیاز به چکش کاری و تعویض‌های فراوان دارد. اما اهرم اتصال قالب‌های پلاستیکی تسکو پس از جانمایی و چرخش 90 درجه در جای خود قفل می‌شوند. رنگ اهرم‌ها کاملا متضاد با رنگ قالب‌ها است. تا در هنگام نظارت به‌راحتی چفت و بست شدن قالب‌ها بررسی شود.

 • کپ 43 و 25 میلیمتری 

در سیستم قالب‌بندی دیوار و ستون بنا به نقشه و نظر مهندس اجرا محل میان بولت و اسپیسرها جانمایی می‌شوند. در این بین برای پر کردن برخی از سوراخ‌های قالب که مورد استفاده قرار نگرفته از این در پوش‌ها استفاده می‌شود.

درپوش قالب پلاستیکی
کپ 43 و 25 میلیمتر – درپوش سوراح‌های سطح پنل‌های قالب پلاستیکی
 • واشر 
 • اسپیسر
 • بولت 

تجهیزات قالب پلاستیکی بتن

قالب‌بندی به کمک پنل‌های پلاستیکی تسکو مشابه قالب‌بندی فلزی است. به همین دلیل اتصال پشت‌بند، عبور میل‌ مهار و اجرای قالب‌بندی یکطرفه و دوطرفه در سیستم قالب پلاستیکی به آسانی امکان‌پذر است.

همانند سیستم قالب‌بندی فلزی بتن در این سیستم نیز از تجهیزات مشابهی برای مهار قالب‌ها استفاده می‌شود. تجهیزاتی مانند: پشت‌بند، سولجر و … که کاملا شبیه به موارد استفاده شده در قالب فلزی هستند.

 

تجهیزات قالب پلاستیکی بتن
تجهیزات سیستم قالب‌بندی پلاستیکی

دلایل استفاده از قالب تخت پلیمری:

 •  عدم جذب گرما و سرما
 • دوام و طول عمر زیاد (تا 60 بار مصرف)
 • عدم نیاز به روغن کاری
 • نمای اکسپوز بتن
 • حذف اتصال پین و گوه‌ای و افزایش سرعت اجرا
 • وزن مناسب قالب‌ها، که جابه‌جایی و حمل و نقل آن را بسیار آسان کرده‌است.
قالب دیوار پلاستیکی
قالب‌بندی دیوار با پنل‌های تخت پلاستیکی

 

دیوار بتنی اکسپوز
سطح صاف و صیقلی دیوار بتنی اجرا شده با استفاده از لارج پنل‌های پلاستیکی

مزیت‌های استفاده از قالب تخت پلاستیکی

این نوع قالب دارای مزیت‌های بیشماری است، که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

 • وزن بسیار کم، سهولت و سرعت اجرا 

بزرگ‌ترین پنل قالب که ابعاد آن 60*120 است، 11 کیلوگرم وزن دارد. که توسط یک نفر به راحتی قابل حمل است.

با استفاده از این سیستم قالب‌بندی بتن سرعت اجرا بسیار بالا خواهد رفت. علاوه بر وزن کم پنل‌های پلاستیکی که تنها با نیروی انسانی و بدون نیاز به جرثقیل قابل جا‌به‌جایی است دلایلی دیگر نیز جهت افزایش سرعت اجرا وجود دارد. قالب‌بندی و قالب برداری در این روش بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از قالب‌بندی فلزی است. در سیستم قالب فلزی اتصال پین و گوه‌ای سخت و زمان‌بر است. در این سیستم تنها به کمک اهرم‌های اتصالی منحصر به فرد و چرخش 90 درجه، پنل‌های قالب به هم متصل و محکم می‌شوند. که همین مسئله در افزایش سرعت اجرای پروژه تاثیر بسیار زیادی دارد.

 • سهولت در حمل و نقل جابه‌جایی: 

به علت سبک بودن قالب‌ها حمل و نقل آن‌ها در محوطه کارگاه و طبقات به سهولت انجام خواهد شد. برای جا‌به‌جایی پنل‌ها نیاز به جرثقیل نخواهد بود. در هنگام دمونتاژ (قالب برداری) نیاز به باز کردن تمامی پنل‌ها و اتصالات نیست. می‌توان پنل‌ها را به صورت یکپارچه جابه‌جا کرد.

 • عدم زنگ زدگی ( نگهداری آسان)

یکی از معظلات جدی پیمانکاران پس از اتمام پروژه مشکل انبار کردن قالب‌ها است. زیرا قالب‌های فلزی در هوای شرجی و دارای رطوبت دچار زنگ زدگی می‌شوند. به همین علت در هنگام اجرای اسکلت بتنی و هم در موقع انبار کردن در آب و هوای شرجی قالب‌ فلزی دچار زنگ زدگی می‌شود. قالب پلاستیکی به بهترین انتخاب برای این نوع آب و هوا است و در انبار کردن در مدت زمانی زیاد دچار خوردگی نمی‌شود.

 • تمیزکاری آسان پس از دمونتاژ

قالب‌های پلاستیکی پس از دمونتاژ بسیار آسان و سریع تنها با آب تمیز می‌شوند.

 • سایزبندی پنل‌های پلاستیکی تسکو 

پنل‌ها با ارتفاع استاندارد 60 سانتیمتر و در طول‌های 20، 25، 30، 35، 40 و 100 سانتیمتر تولید می‌شوند. با توجه به این ویژگی دیگر نیازی به برش قالب برای تامین طول‌های مختلف نیست.

 • قابلیت بازیافت

این محصول پس از چندین بار استفاده قابلیت بازیافت دارد. همچنین اگر پنل‌های پلاستیکی شکسته‌شوند و یا تغییر شکل بدهند، قابل تعویض هستند. با ارسال سه عدد پنل شکسته و یا آسیب دیده می‌توانید یک پنل نو از مجموعه تسکو دریافت کنید.

پنل‌های پلاستیکی قالب بتن
تولید پنل‌های پلاستیکی در ابعاد مختلف

قالب‌های پلاستیکی تسکو برای ساخت‌و‌ساز پروژه‌های بزرگ مناسب هستند؟

با توجه به مقاومت بالا و نوع پلیمر استفاده شده در تولید پنل‌های پلاستیکی، این محصول کاملا برای پروژه‌های بزرگ مناسب است. و قالب‌بندی دیوار، سقف و … در هر ابعاد و اندازه‌ای با این محصول امکان پذیر است. برای بتن ریزی هر بخشی از اسکلت ساختمان می‌توان از پنل‌های آن استفاده کرد. به خصوص در ساخت سازه‌های بتنی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها که مناطق شرجی وجود دارند قالب پلاستیکی تسکو یک انتخاب مناسب است. قالب‌بندی فلزی در هوای گرم علاوه بر دشوار کردن جابه‌جایی قالب‌ها، دمای بالا باعث تغیر حالت آن‌ها نیز می‌شود. که این مشکل در قالب‌های پلیمری بتن وجود ندارد.

قال پلاستیکی ستون
قالب پلاستیکی ستون – اجرای ستون بتنی با سطحی صاف و یکدست

قالب‌ پلیمری ویژه – قالب‌بندی ستون

یک از مزیت‌های استفاده از قالب پلاستیکی ستون این است که در هر اندازه و ابعاد سوراخ‌های بولت تعبیه شده است. که سوراخ‌های بولت روبه‌روی هم قرار بگیرند و بتوان بولت را اجرا کرد. در سیستم قالب فلزی ستون اگر از قالب‌های متغییر استفاده کنید دیگر امکان اجرای بولت را نخواهیم داشت. زیرا سوراخ‌های جای بولت رو‌به‌روی هم قرار نمی‌گیرند. در این حالت برای بستن ستون‌ها از قید استفاده می‌شود. این نوع قالب بر خلاف قالب‌های چوبی و فلزی در هر شرایط آب و هوایی قابل انبار کردن هستند.

جدول ابعاد قالب ویژ] پلیمری
قالب‌های پلیمیری ویژه جهت قالب‌بندی ستون

اجرای ستون‌های مقطع مستطیل با عرض 20 تا 100 سانتیمتر

این نوع پنل ویژ] از مواد پلیمری مقاوم در برابر ضربه و شکستگی تولید شده‌است. با استفاده از پنل‌های ویژه امکان اجرای ستون با سطح مقطع‌های مختلف امکان پذیر است.

پنل‌های ویژه پلیمری امکان اجرای ستون‌های مستطیلی از عرض 20 تا 100 سانتیمتر را به ما می‌دهند. این نوع قالب‌ها از جنس مواد مقاوم ABS ساخته می‌شوند. قالب‌ها را به کمک قفل دستگیره‌های استاندارد به یکدیگر متصل می‌شود. و لازم به ذکر است که اتصال پنل‌ها با استفاده از دستگیره بسیار مستحکم است.

با استفاده از قالب‌های پلیمری ویژه تسکو قالب‌بندی ستون در عرض‌های 25، 35، 45، 55 و 65 سانتیمتر تنها با یک قالب امکان پذیر است. تمامی این پنل‌ها دارای ضخامت 8 سانتیمتر هستند. قالب 108*60 دارای وزن حدودی 10 کیلوگرم است. تعداد اهرم مورد نیاز برای این پنل 12 عدد است.

قالب‌های پلیمری مناسب قالب‌بندی انواع دیوار در ابعاد مختلف

برای اجرای انواع دیوار برشی، حائل و … از این نوع سیستم قالب‌بندی می‌توان استفاده کرد.

ابعاد بسیار بزرگ و وزن کم پنل‌های قالب‌بندی باعث افزایش سرعت اجرای پروژه خواهند شد.

 

قالب پلاستیک یجهت اجرای دال بتنی
قالب پلاستیکی جهت اجرای دال بتنی

 

قالب پلیمری سقف
قالب تخت پلاستیکی جهت اجرای سقف

 

قالب پلاستیکی فونداسیون
اجرای قالب‌بندی فونداسیون با استفاده از قالب‌های تخت پلاستیکی

 

قالب پلیمری فونداسیون
قالب بندی فونداسیون با استفاده قالب‌های پلاستیکی

 

سوالات متداول در زمینه قالب پلاستیکی بتن 

برای راهنمایی بیشتر در زمینه خرید قالب بتن، در ادامه به چند سوال پر تکرار در ارتباط با قالب پلاستیکی پاسخ داده‌ایم.

تعداد دفعات استفاده از قالب پلاستیکی چقدر است؟

بر خلاف تصور بعضی از پیمانکاران که قالب‌های پلاستیکی قابل استفاده مجدد نیست، این نوع قالب پلاستیکی تسکو به تعداد 80 تا 100 بار قابل استفاده است.

بهترین کارایی قالب تخت پلاستیکی کجاست؟

برای سقف‌های دال بتنی استفاده از پلی وود بسیار هزینه‌بر و تامین آن برای پروژه به دلیل وارداتی بودن محصول کمی مشکل است. کاربردی‌ترین و بهترین جایی که از قالب تخت پلاستیکی می‌توان استفاده کرد برای قالب‌بندی سقف‌های دال بتنی به جای پلی وود است. طول عمر این قالب‌ها از تخته پلای وود بیشتر است. و همچنین به دفعات بالا در قالب‌بندی انواع دیوار، ستون و … می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

تولید انواع تجهیزات قالب‌بندی پلاستیکی و فلزی در کارخانه تسکو

گروه صنعتی تسکو از سال 1382 تولید سیستم‌های قالب بندی و دسترسی به ارتفاع را در دستور کار خود قرار داده‌است. امروزه طیف وسیعی از محصولات صنعت ساختمان از جمله: قالب‌های فلزی، پلاستیکی، داربست نما، داربست‌های صنعتی و … در خدمت مشتریان گرامی است.

جمع بندی

در تولید قالب‌های پلاستیکی بتن از مواد پلیمری مختلفی استفاده می‌شود. که بسته به نوع قالب بتن پلیمری و کاربرد آن جنس‌های متفاوتی دارند. مهم‌ترین تفاوت آن‌ها مقاومتی است که نسبت به‌هم نشان می‌دهند. این نوع قالب بتن از مواد پلیمری مقاوم در برابر ضربه، فشار، سایش و گرما ساخته‌می‌شوند.

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com