جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

احداث واحد پلی‌اتیلن‌سنگین پتروشیمی تبریز

کارفرما: شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی

پیمانکار: شرکت وزان

 

پروژه پتروشیمی تبریز
ساخت واحد پلی اتیلن سنگین پتروشیمی تبریز

پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت 391 هکتار در جنوب غربی شهر تبریز و در جوار غربی پالایشگاه این شهر واقع شده‌است.

فاز مهندسی پایه Basic Engineering طرح بزرگ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی تبریز برای اولین بار در کشور با استفاده از دانش فنی داخلی انجام شده‌است. و قرار داد آن میان پتروشیمی تبریز و شرکت صنایع انرژی (EIED) به امضا رسید.

احداث واحد توسعه‌ای پلی اتیلن سنگین (HPDE) با ظرفیت تولید سالانه 310 هزار تن برای نخستین بار در کشور با دانش فنی ایرانی صورت می‌گیرد. این قرارداد بین شرکت پتروشیمی تبریز و شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) امضا شده‌است.

این طرح به عنوان یکی از بزرگ ترین پروژه‌های آذربایجان شرقی در 40 سال گذشته است. که جایگاهی قابل توجه در سطح ملی از نظر حجم قراردادی در این استان دارد. به طوری که حجم سرمایه گذاری پروژه حدود 220 میلیون دلار معادل 48 هزار میلیارد ریال برآورد شده‌است.

با توجه به فعالیت‌های انجام‌شده و مطابق با برنامه ریزی دقیق در اواخر سال 1402 واحد پلی اتیلن سنگین به بهره برداری خواهد رسید. که ظرفیت تولیدات پلیمری شرکت را به 2.2 برابر ظرفیت فعلی خواهد رساند. حجم سرمایه گذاری این طرح حدود 220 میلیون دلار معادل 48 هزار میلیارد ریال بر آورد شده‌است. در دوران اوج نصب و ساختمان برای بیش از 1000 نفر اشتغال به همراه خواهد داشت. می‌توان گفت با راه اندازی آن میزان صادرات پتروشیمی تبریز به حدود سه برابر میزان فعلی خواهد رسید.

با آغاز فعالیت‌های اجرایی و مطابق با برنامه ریزی دقیق انجام‌گرفته در اواخر سال ۱۴۰۲ واحد پلی اتیلن سنگین به بهره‌برداری می‌رسد.

قالب بتن ریزی تسکو
استفاده از قالب بتن تسکو در پروژه پلی اتیلن پتروشیمی تبریز
قالب بندی پتروشیمی
قالب بندی و بتن ریزی سازه پتروشیمی با استفاده از قالب‌های مدولار تسکو

 

استفاده از قالب بتن تسکو در توسعه پتروشیمی تبریز

مجتمع پتروشیمی تبریز نخستین واحد پتروشیمی کشور است که واحد پلی اتیلن سنگین در آن با دانش بومی، طراحی و اجرا می‌شود.

شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی به عنوان پیمانکار EPCC پروژه بوده‌است. که با دارا بودن چند تجربه پروژه‌های مشابه، پروژه HDPE تبریز را بر اساس برنامه زمان بندی تعیین‌شده و منطبق با استانداردهای بین‌المللی انجام می‌دهد.

عملیات بتن ریزی واحد پلی اتیلن پتروشیمی با استفاده از قالب‌های فلزی تسکو انجام گرفت.

گروه صنعتی تسکو در این پروژه عظیم طراحی و ساخت تجهیزات قالب بندی فلزی، داربست و سیستم‌های دسترسی به ارتفاع را بر عهده داشته است.

قالب فلزی بتن ابزاری است که برای سازه‌های بتنی پیش‌ساخته یا در حال ساخت استفاده می شود.  هزینه ساخت و اجرای قالب‌های بتن بستگی به شکل قالب بتن و دشواری ساخت آن و نوع مصالح مصرفی دارد. در برخی موارد ممکن است قالب بندی بتن تا بیش از ۷۵ درصد هزینه یک عضو بتنی را به خود اختصاص دهد. تمامی اقلام و متعلقات قالب فلزی بتن در کارخانه تسکو مطابق با درخواست پروژه پتروشیمی تبریز طراحی و تولید گردید.

کاربرد محصول زودبست برای بتن ریزی آسان و ایمن در ارتفاع

برای بتن ریزی در ارتفاع پلتفرم‌های زودبست به این پروژه پیشنهاد شد. پس از بررسی محصول زودبست و سفارش آن توسط پیمانکار پروژه، پلتفرم‌های فلزی و اقلام دسترسی به ارتفاع به پتروشیمی تبریز ارسال گردید. نصب اقلام زودبست و عدم استفاده از تخته‌های چوبی، سکوی بتن‌ریزی و محل کار را برای کارگران بسیار ایمن ساخت. و همچنین دسترسی و عبور و مرور را برای آن‌ها بسیار آسان کرد.

اقلام محصول زودبست با داشتن ابعاد و وزن‌های استاندارد مطمعن‌ترین گزینه برای دسترسی به ارتفاع است.

بتن ریزی پتروشیمی تبریز
تولید تجهیزات قالب بندی توسط شرکت تسکو

 

سازه بتنی پتروشیمی
طرح توسعه پتروشیمی تبریز

 

پتروشیمی تبریز
استفاده از قالب‌های فلزی تسکو در اجرای پروژه بزرگ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی تبریز

 

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com