جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جک سقفی فلزی و ساختمانی تسکو

جک سقفی

جک سقفی (جک ساختمانی) چیست؟

جک سقفی برای جلوگیری از فروریختن سقف ساختمان هنگام ساخت بعنوان یک نگه­دارنده یا تکیه­‌گاه استفاده ­می‌شود، که مانع از فروریختن سقف باشد.
می‌­توان گفت تمام سقف‌­های ساختمان از جمله تیرچه بلوک، وافل، کامپوزیت و… برای مقاومت و ثابت ماندن نیاز به پایه نگهدارنده و یا تکیه‌­گاه دارند.

کاربرد جک سقفی تسکو
کاربرد جک سقفی تسکو در یک پروژۀ بلندمرتبه سازی

در ساخت سازه­‌های بتنی، این نیاز به دلیل سنگینی فشار وارده بتن چندین برابر می‌­شود. پس کاربرد جک سقفی در سقف‌­های بتنی بسیار محسوس است. به همین منظور از جک­‌های ساختمانی به عنوان یک تکیه‌­گاه برای سقف­‌های ساختمان استفاده می‌­شود که تفاوت­‌هایی در انواع مختلف آن وجود دارد که برحسب نیاز پروژه از آن­ ها استفاده می‌­شود.

جک ساختمانی تسکو

پس به طور کلی می‌­توان گفت کاربرد جک سقفی نگه داشتن موقت سقف ساختمان است.

ساختمان در حال ساخت چه دو طبقه باشد و یا یک برج چندین طبقه، در ساخت و ساز آن­‌ها جک­­‌های ساختمانی یکی از الزامات ساخت سقف است.

اندازه و ارتفاع جک‌های سقفی

جک­‌های سقفی عضوهای قائمی هستند که به صورت منفرد نصب شده و در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می­‌گیرند. ارتفاع جک‌­ها به سفارش مشتری و با توجه به ارتفاع سقف می‌تواند 3، 3.5، 4، 4.5 متری باشد.

در ساخت جک­‌های ساختمانی از دو لوله استفاده می­‌شود که ضخامت ورق لوله 2.5 میلیمتر است.  قطر لوله داخلی آن 5 سانتی­متر و قطر لوله خارجی 6 سانتی­متر است.

در بعضی از شرکت­‌ها جک سقفی با ضخامت لوله 2 میلیمتری هم تولید می‌­شود.

برای کیفیت بالای جک­‌های سقفی از بهترین نوع لوله بدون داشتن درز باید استفاده شود. در انتهای لوله بیرونی جک از پیچ تنظیم استفاده می­‌شود. که از بهترین نوع رزوه در ساخت آن استفاده شده است. این پیچ تنظیم، انتهای لوله بیرونی جوش داده می­‌شود و به کمک سوراخ­‌هایی که روی لوله درونی تعبیه شده است می­‌توان ارتفاع جک را تنظیم کرد.

جک سقفی دست دوم

باید به این نکته اشاره داشت که کیفیت جک سقفی از اهمیت بالایی برخوردار است. باید مقاومت لازم جهت تحمل وزن سقف را داشته باشد و بتواند در زمین‌­های سست، ثابت بماند.

با این وجود که جک‌های سقفی تحمل بالایی دارند، باید ضخامت و قطر جک ساختمانی متناسب با ویژگی­‌های پروژه انتخاب شود.

جک سقفی به دلیل مقاومت بالا و نوع ساختاری که دارد می‌­تواند چندین سال مورد استفاده قرار بگیرد. به همین خاطر فروش جک­‌های دسته دوم در بازار مرسوم است.

جک دست دوم همچنان دارای مقاومت بالا است ولی اگر وزن سازه در حال ساخت بالا باشد، بهتر است از جک نو در ساخت سازه استفاده شود. شرکت تسکو تولید کننده جک سقفی با بهترین کیفیت و مقاومت بالا است.

جهت اطلاع از دیگر محصولات شرکت تسکو از صفحه اصلی بازدید فرمایید.

جک ساختمانی تسکو در یک پروژۀ بلندمرتبه سازی
جک ساختمانی تسکو در یک پروژۀ بلندمرتبه سازی
نکات اجرایی جک سقفی

جک سقفی یا همان جک ساختمانی به جک­‌هایی گفته می­‌شود که برای ثابت نگه داشتن و تحمل بار سقف به کار می­‌رود.

اگر ارتفاع سقف بیش از حد مجاز باشد، داربست­‌های چکشی و مثلثی گزینه مناسب‌تری هستند و ایمنی بیشتری را ایجاد می­ کنند.

برای کفراژبندی مناسب­ تر است از جک T شکل استفاده شود، که در دو نوع سیال و متصل در بازار موجود است.

سرجک T تسکو
سرجک T شکل شرکت تسکو

در ابتدای کار میزان فشار بتن باید محاسبه شود و اگر میزان فشار وارده زیاد باشد، باید از تعداد جک­‌های بیشتری استفاده شود. کم بودن تعداد جک­‌ها باعث خمیدگی لوله جک می­‌شود. پس مطلوب است در این مواقع برای ایمنی بیشتر فاصله جک­ ها را کم کرد.

اما به طور کلی برای هر متر مربع سقف ساختمان در حالت عادی یک جک سقفی به کار می­ رود.

باید به سطحی که جک بر روی آن قرار می‌گیرد نیز توجه داشت. این سطح یا طبقات بالای ساختمان است که در این صورت بتن ریزی زیر جک باید به درستی انجام شده باشد تا سطح اتکای مقاومی برای آن باشد. یا پایه­‌های جک روی خاک باید قرار بگیرد، که حتما باید سستی خاک بررسی شده و در صورت مناسب نبودن خاکریزی تراکمی انجام شود.

توضیحاتی در ارتباط با خرید جک سقفی گفته شد تا بتوانید با خرید جک مرغوب و با کیفیت از وارد شدن خسارت به سازه خود جلوگیری کنید.

جک سقفی تسکو
Play Video about جک سقفی تسکو

انواع جک­‌های سقفی

شما بنا بر نیاز خود هر نوع جک ساختمانی را که بخواهید می­‌توانید از بازار تهیه کنید. همان طور که گفته شد جک­‌های سقفی وزن­، اندازه و طرح­‌های مختلفی دارند. به خاطر همین تفاوت، کاربردهای مختلفی نیز دارند.باتوجه به وزن، جک­‌های سقفی به دو دسته سبک و سنگین دسته بندی می­‌شوند. وزن متفاوت آن­‌ها به دلیل ضخمات ورق به کار رفته در لوله جک سقفی است. برای جک­‌های سنگین از ورق­‌هایی با ضخامت 2.5 میلیمتر و برای تولید جک‌­های سبک از ورق‌­هایی با ضخامت 2 میلیمتر استفاده می­‌شود. اما دسته بندی دیگری نیز از لحاظ فنی وجود دارد که می­‌توان جک­‌های ساختمانی را در سه دسته قرار داد. که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.
نمایی از کاربرد جک سقفی
نمایی از کاربرد جک سقفی

جک­‌های سقفی صلیب ثابت

در این نوع، قسمت صلیب شکل در انتهای لوله جک جوش داده می­‌شود. این جک از قسمت­‌های نری و مادگی و رزوه مهره تشکیل شده است.ارتفاع این جک را با استفاده از رزوه ­ای که در قسمت میانی آن قرار دارد می­‌توان تغییر داد. به علت عدم انعطاف پذیری و ثابت بودن قسمت صلیب و با وجود ایجاد محدودیت در برخی موارد، جک صلیب­‌دار یکی از ساده‌ترین و پرمصرف‌ترین جک­‌های ساختمانی است. قسمت صلیبی این جک فضای بیشتری از تیرچه و سقف را پوشش می­‌دهد.

جک سقفی T شکل سیار

در این جک با استفاده از رزوه ­ای که میان آن تعبیه شده است می­توان ارتفاع جک را تنظیم کرد.قسمت صلیبی (T شکل) در این مدل متحرک است. متحرک بودن قسمت صلیبی باعث انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها شده و می­‌توان آن را در زاویه­‌های مختلف چرخاند. به دلیل همین ویژگی­‌ها توانسته است در سازه­‌های مختلف کاربرد داشته باشد.

جک سقفی U شکل عراقی

جک عراقی که به اصطلاح به جکU شکل نیز شناخته می­‌شود،  بیشتر در ساختمان سازی­‌های کشور عراق مورد استفاده قرار می­‌گیرد. از این جک نیز به عنوان یک تکیه­‌گاه برای تحمل فشار بتن‌ریزی سقف استفاده می­‌شود، که از تخریب سقف هنگام بتن ریزی جلوگیری کند. با توجه به ارتفاع سقف اندازه جک عراقی نیز متفاوت است. این یکی از ویژگی‌های جک عراقی است که در ارتفاع مورد نظر قابل تنظیم است.یکی از عواملی که می‌تواند بر قیمت جک عراقی تاثیر گذارد اندازه جک است، که هر چه اندازه جک بزرگ­تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.
جک ساختمانی تسکو
کاربرد جک ساختمانی تسکو در یک پروژۀ بلندمرتبه سازی
با این مقاله سعی داریم شما را با کاربرد جک سقفی و انواع آن آشنا کنیم. همچنین گروه تسکو پاسخ­گو سوالات و ابهامات شما در زمینه قالب­‌های بتن و تجهیزات قالب بندی است.

انتخاب جک سقفی مناسب

با توجه به محل کربرد آن­‌ها و شرایط پروژه جک­‌های سقفی انتخاب می­‌گردند. از مهم­ترین فاکتورهایی که بر روی انتخاب تاثیر گذار است وزن و ارتفاع است. در ساخت انواع مختلف جک­‌ها باید از لوله‌­های با کیفیت استفاده شود.برای مثال در پروژه‌ه­ایی که بخش مهمی از سقف باید از جک‌­های سقفی پوشش داده شود، بهترین انتخاب استفاده از جک­‌های T است.

جک­‌های سقفی شرکت تسکو

جهت کفراژبندی سقف‌ها اعم از دال­‌های بتنی و تیرچه بلوک از جک­‌های سقفی استفاده می­‌گردد. مشخصات جک­‌های سقفی شرکت تسکو را در جدول زیر آورده‌ایم، تا با مشخصات فنی آن­‌ها آشنا شوید. لوله‌های جک سقفی مطابق با استاندار DIN با ضخامت 2.5 میلیمتر تولید می­‌شوند.
لوله پایین جک سقفی
لوله پایین جک سقفی تسکو
اندازه رزوه جک­‌ها 20 سانتی­متر است. جک­‌ها دارای رنگ روغنی هستند. به طور معمول استفاده از جک‌های سقفی بیش از 4 متر توصیه نمی‌شود. مگر با در نظر گرفتن مهاربندی افقی بین جک­‌ها و یا این که بتوانیم به روش­‌های مختلف طول آزاد آن­‌ها را کاهش دهیم. در این مورد استفاده از داربست­‌های مدولار به لحاظ فنی مناسب است. برای آشنایی با داربست مدولار مثلثی و داربست چکشی بر روی کلمه کلیک کنید.
محصول

وزن

قیمت
جک سقفی ساده-3 متری5/11تماس بگیرید
جک سقفی ساده-5/3 متری13تماس بگیرید
جک سقفی ساده-4متری5/14تماس بگیرید
جک سقفی ساده– 5/4 متری16تماس بگیرید
جک سقفی ساده– 5 متری18تماس بگیرید
جک سقفی 3 متری با صلیب14تماس بگیرید
جک سقفی 5/3 متری با صلیب16تماس بگیرید
جک سقفی 4 متری با صلیب5/17تماس بگیرید
جک سقفی 5/4 متری با صلیب19تماس بگیرید
جک سقفی 5 متری با صلیب21تماس بگیرید
 پیچ تنظیم­پیچ تنظیم جک‌های شرکت تسکو در دو نوع  پیچ تنظیم­‌های رولینگی و پیچ تنظیم­‌های روتراشی تولید می­‌گردند.
پیچ تنظیم جک سقفی
تصویر پیچ تنظیم جک سقفی و ساختمانی ساخته شده توسط گروه صنعتی تسکو
پیچ تنظیم‌های رولینگیرزوه‌های رولینگی بدون براده برداری تولید می‌­شوند. با فشردن قطعه لوله با استفاده از دستگاه رولینگ  فرورفتگی برجستگی در سطح لوله ایجاد می‌­شود.مقاومت این نوع پیچ تنظیم بسیار بالا است. اما تحرک و سهولت باز و بسته شدن آن نسبت به نوع دیگر کم­‌تر و گاهی کمی سخت است. بخصوص اگر در مناطق مرطوب دچار زنگ‌زدگی شوند.پیچ­ تنظیم‌­های روتراشیرزوه‌­های روتراشی شده یا براده‌برداری توسط دستگاه تراش انجام شده و شکل رزوه‌­ها با کاهش سطح مقطع لوله ایجاد می‌­شود. مقاومت پیچ تنظیم‌­های روتراشی نسبتا کم‌تر است اما برخلاف نوع دیگر به آسانی باز و بسته می‌­شوند.جهت کفراژبندی زیر تیرهای بتنی و دال­‌های بتنی بنا به روش اجرا از ملحقات و اتصالات خاصی جهت جک‌­های سقفی استفاده می­‌گردد. در ادامه برای هر یک از موارد توضیح مختصری داده­‌ایم.
 • سرجکT شکل: معمولا در اجرای سقف­‌های تیرچه بلوک و در زیر تیرهای بتنی از سرجک تی شکل استفاده می­‌گردد. سرجک­‌های تی شکل در دو نوع ثابت و متحرک تولید می­‌شوند. از مزیت­‌های سرجک‌های Tشکل متحرک این است که در دو حالت ساده وصلیب­‌دار استفاده می­‌شود.
 • سرجک U شکل: در اجرای سازه­‌های بتنی با استفاده از قالب­‌های چوبی و پلای وود سرجک‌­های U شکل کاربرد فراوانی دارند. چهار تراش چوبی یا الوار­های قالب بندی H20 در محل U شکل سرجک­‌ها قرار می­‌گیرند و سپس این المان­ها به پوسته قالب یا پلای وود متصل می­‌گردند.
  سرجک U شکل
  سرجک U شکل تسکو
 • سه‌پایه مثلثی: جهت پایداری و خود ایستایی جک‌­های سقفی از سه پایه مثلثی استفاده می­‌گردد. اتصال و نصب این نوع سه پایه ها آسان و سریع است. بدون اتصال پیچ و مهره به راحتی مونتاژ و دمونتاژ می‌­شوند.
 • کفشک‌های دو سوراخ و تک سوراخ: در بعضی اوقات از جک­‌های سقفی برای شاقول کردن قالب­‌های دیوار و یا پشت بند مورب استفاده می­‌گردد. با اتصال کفشک­‌های دو سوراخ و تک سوراخ می­توان جک­‌های سقفی را تبدیل به جک­‌های شاقول کننده نمود.
  کفشک تک سوراخ تسکو
  کفشک تک سوراخ تسکو
  کفشک دو سوراخ تسکو
  کفشک دو سوراخ تسکو
کیفیت محصولات ماتمامی لوله­‌های مورد استفاده در تولید جک­‌های سقفی شرکت تسکو از بهترین نوع و بالاترین کیفیت است. تمامی لوله­‌های استفاده شده در ساخت جک سقفی بدون درز و با کیفیت بالای جوش هستند.اگر قصد خرید جک سقفی دارید برای آگاهی از قیمت با واحد فروش تسکو تماس حاصل فرمائید. کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند.

قیمت جک سقفی

قیمت جک­‌های سقفی نیز مانند سایر محصولات به مواد اولیه آن بستگی دارد. هرچه از مواد اولیه باکیفیت‌تری ساخته شده باشد طبیعتاً افزایش قیمت نهایی محصول را در پی‌خواهد داشت. اگر در خاطرتان باشد گفته شد به علت متفاوت بودن ضخامت ورق‌­های استفاده شده در تولید، جک­‌های سقفی دارای وزن­‌های مختلفی هستند. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت جک­های ساختمانی وزن آن­‌ها است.برای استعلام از قیمت جک سقفی ساده و جک سقفی صلیبی در اندازه­‌های مختلف با واحد فروش تسکو تماس بگیرید.

قیمت جک سقفی نو

ساخت انواع جک سقفی نو توسط شرکت تسکو انجام می­‌گیرد. اما در شرایطی بعضی افراد برای صرفه جویی در هزینه از جک سقفی دسته دوم استفاده می­‌کنند. حتما باید در نظر داشت که جک سقفی استفاده شده در پروژه از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار باشد تا هزینه‌­های پروژه صرف تعمیر جک‌­های خریداری شده نگردد.
جک سقفی تسکو
قیمت جک سقفی تسکو باتوجه به نوسانات نرخ آهن در بازار، دارای کمترین تاثیرپذیری است.
با توجه به این موضوع که قیمت محصولات ساختمانی از جمله جک سقفی، قالب بتن و داربست­ مستقیما به قیمت روز آهن بستگی دارد، متاسفانه در بازار آهن شاهد نوسانات زیادی هستیم و از آن جا که قیمت گذاری هر روز برای ما مقدور نیست می‌توانید برای اطلاع از قیمت جک­های ساختمانی و انواع قالب بتن با گروه فروش شرکت تسکو تماس بگیرید.کارشناسان فروش ما برای انتخابی درست و خریدی مطمئن شما را راهنمایی می­‌کنند.
جک ساختمانی
جک ساختمانی

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com