جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قالب‌ خاص فلزی چیست؟

قالب‌ فلزی خاص معمولاً توسط یک سری قطعات و اتصالات از جنس فلزاتی چون فولاد یا آهن ساخته می‌شوند که، سطوح در تماس با بتن آنها با ساختار مدنظر طرح نهایی المان‌ها پوشیده می‌شود. چهار ویژگی اساسی این سیستم در قیاس با سیستم قالب‌بندی سنتی سرعت کار بالا و جلوگیری از هدر رفت زمان در اجرای پروژه و قابلیت بازیافت مصالح مورد مصرف از کارافتاده و کارایی بالای قطعات مصرفی حداقل به میزان یکصد برابر سیستم سنتی می‌باشد. جک‌ فلزی و هیدرولیک و قطعات ماشین‌کاری و سازه‌های خرپایی از جمله نمونه‌های رایج این سیستم می‌باشد.

دسته‌بندی تخصصی قالب‌ خاص

  1. قالب‌های لغزنده
  2. قالب‌های لاینینگ تونل 
  3. قالب‌های قطعات پیش‌ساخته 
تسکو - قالب لغزنده سیلو های کارخانه سیمان اردستان
قالب لغزنده
تسکو- قالب لاینینگ تونل منجیل
قالب لاینینگ تونل
قالب بتن پیش ساخته پایپ رک های پالایشگاه ستاره خلیج فارس
قالب قطعات پیش‌ساخته

قالب لغزنده

در اجرای سازه‌های بزرگ، علاوه بر مسائل مختلفی که در محاسبات سازه‌ایی و طراحی آن‌ها مطرح است، تکنولوژی ساخت نیز بسیار مهم است و می‌تواند بر تمام طرح تأثیرات زیادی داشته‌باشد. سازه‌های بتنی نیز شامل این موضوع می‌شوند. در سالیان متمادی روش‌های جدید و مؤثری برای تسهیل در قالب‌بندی بتن به‌وجود آمده‌است. یکی‌از این روش‌ها استفاده از قالب لغزنده (slip‌ form) است که بیشتر برای اجرای سازه‌های بلند مرتبه مورد استفاده قرار‌می‌گیرد و که یکی از انواع قالب خاص به حساب می‌آید و هزینه‌های اجرا را به‌طور قابل توجه کاهش داده‌است.

تجربه نشان داده‌است که استفاده از قالب لغزنده مؤثرترین روش اجرایی سازه‌های بتنی بلند مرتبه از قبیل سیلوها – مخازن هوایی – هسته برشی برج‌ها و … می‌باشد.

روش اجرا

اساس روش اجرای قالب لغزنده عمودی این است که قالب به ارتفاع ۱تا ۱٫۵ متر در فواصل زمانی متناوب به بالا کشیده‌می‌شود. در ضمن بالا‌کشیدن قالب عملیات بتن‌ریزی و آرماتور‌بندی نیز ادامه می‌یابد و دائماً مخلوط بتن از بالا به درون قالب ریخته‌شده و ضمن حرکت قالب به سمت بالا بتن سخت شده از قسمت زیرین قالب جا می‌ماند. سرعت حرکت قالب به نحوی تنظیم می‌شود که بتن در زمان خارج‌شدن از قالب ضمن تحمل وزن خود، جهت حفظ شکل خود از مقاومت کافی برخوردار باشد. قالب‌بندی لغزان قائم را می‌توان بر اساس حرکت پیوسته انجام داد یا آن را طوری برنامه‌ریزی کرد که در ارتفاع معینی متوقف‌گردد و سپس حرکت‌لغزان خود را مجدداً از سر‌گیرد. معمولاً حرکت قالب لغزان با سرعتی یکنواخت صورت می‌گیرد. 

در صورتی که قالب لغزان دارای توقف باشد، درزهایی به وجود می‌آیند که با درزهای میان مراحل بتن ریزی در عملیات ساختمانی با قالب ثابت فرقی ندارد. قالب لغزنده در امتداد قائم با سرعتی یکنواخت حرکت می‌کند و این سرعت به اندازه‌ای است که هر مقطع از بتن در طول مدت زمان لازمی که برای گیرش اولیه نیاز دارد درون قالب می‌ماند. روش قالب لغزنده عمودی برای سازه‌های پوسته‌ای با ضخامت جدار ثابت یا تقریباً ثابت به کار می‌رود. قالب لغزان قائم توسط جک‌هایی به بالا حرکت داده می‌شوند که بر روی میله‌های صاف یا لوله‌های سازه‌ای(میل‌جک) کار گذاشته شده در بتن سخت عمل می‌کنند. این جک‌ها معروف به جک‌های هیدرولیکی میمونی است. سکوهای کار و داربست‌های کارگران پرداخت‌کار نیز به قالب‌بندی متصل و به همراه آن حرکت می‌کنند.

قالب لغزنده - تسکو (10)
قالب لغزنده (قالب خاص) -پروژه لالی
قالب لغزنده - تسکو
قالب لغزنده -پروژه لالی تسکو
قالب لغزنده - تسکو (4)
طرح سه بعدی پل لغزنده
قالب لغزنده - تسکو
نقشه فنی پل لغزنده
قالب لغزنده - تسکو
طرح پل لغزنده

قالب لاینینگ تونل

این نوع قالب برای ریختن بتن دیوارهای طولانی، کف و جداره تونل‌ها و کانال‌ها  به کار می‌رود. به دلیل اینکه اکثر قالب بندی‌های افقی بر روی سنگ یا خاک انجام می‌شود، این عملیات اصولاً عملیات تحکیم، شمشه‌کشی، پرداختکاری است. قالب لاینینگ معمولاً بر روی ریل یا سکوی شکل داده‌شده حرکت می‌کند. معمولا عملیات باز و بسته‌شدن قالب لاینینگ توسط جک‌های هیدرولیک انجام می‌گردد و عملیات رانش مجموعه قالب توسط هیدرموتور و یا کشنده دستی یا ماشینی (تیفور یا لودر) انجام می‌گردد. متراکم ساختن بتن توسط ویبراتور بدنه و ویبراتور باتومی از طریق دریچه‌هایی که در بدنه قالب تعبیه شده‌است، انجام می‌گردد. قالب لاینینگ تونل‌ها معمولا در دو تیپ قالب کف و قالب بدنه ساخته می‌شود. در زیر جزئیات هر یک مشخص شده‌است.

قالب لاینینگ_قالب بتن تسکو
قالب لاینینگ در پروژه تونل منجیل
تسکو- قالب لاینینگ تونل منجیل
نمایی از تونل منجیل
تسکو- قالب لاینینگ تونل منجیل
بکارگیری قالب خاص در تونل منجیل
تسکو- قالب لاینینگ تونل منجیل
قالب لاینینگ تونل منجیل

قالب قطعات پیش‌ساخته بتنی

تولید قطعات پیش ساخته شامل مراحل آماده‌سازی قالب، فولادگذاری، بتن ریزی و عمل آوری است. عملیات پیش تنیدگی نیز در صورت لزوم انجام می‌گیرد. عملیات پیش تنیدگی باعت کاهش ارتفاع تیرها می‌گردد. یکی از محاسن این سیستم امکان کنترل کیفی بهتر مراحل مختلف اجرا قبل از بتن ریزی است. قالب‌های پیش‌ساخته بتن رکن اصلی پروسه تولید قطعات می‌باشد. سهولت در باز و بسته‌شدن – کیورینگ و عملیات بخاردهی به کمک قالب و ضریب تکرار بالا با افزایش دوام و استقامت قالب از ویژگی‌های قالب پیش‌ساخته خوب(از انواع قالب خاص) است. شرکت تسکو تاکنون موفق یه ساخت قالب‌های پیچیده پیش‌ساخته از قبیل قطعات تتراپاد یا سه وجهی شده‌است.

قالب بتن پیش ساخته پایپ رک های پالایشگاه ستاره خلیج فارس
قالب بتن پیش ساخته پایپ رک های پالایشگاه ستاره خلیج فارس
تسکو-قالب بتن و داربست - بتن پس تنیده-کهریزک
بتن پس تنیده-کهریزک
قالب بتن پیش ساخته پایپ رک های پالایشگاه ستاره خلیج فارس
قالب بتن پیش ساخته پایپ رک های پالایشگاه ستاره خلیج فارس
آکروپاد
قالب خاص قطعه آکروپاد

*پروژه‌های مرتبط شرکت تسکو با قالب خاص

سه پروژه شاخص قالب فلزی خاص که در سایت‌های ساختمانی نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است، در زیر به شما معرفی می‌گردد:

پروژه سد داراب (رودبال فارس)

پیمانکار: شرکت نیمرخ

پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس

پیمانکار : مشارکت تابلیه - بام راه

+ بازدید از صفحات آپارات و یوتوب شرکت تسکو تولیدکنندۀ برتر قالب بتنی و داربست در ایران

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com