جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ستون یک جزء ساختمانی قائم است، که وظیفه آن تحمل بارهای واردشده بر سازه است. به عبارتی ستون بارها را از کف دال و روی دال به فونداسیون منتقل می‌کند. برای اجرای سازه‌های بتنی و ساخت هر بخش از جمله: تیرها، دیوارها و البته ستون‌ها نیازمند قالب بندی مناسب هستیم. برای اجرای ستون بتنی می­‌توان از قالب فلزی و یا چوبی استفاده کرد. ستون‌های بتنی انواع مختلفی دارند که باتوجه به شکل هندسی آن­‌ها باید قالب بتن مناسب تهیه گردد.

با استفاده از قالب­‌های مدولار فلزی، ستون بتنی با مقاطع مربع و یا مستطیل را می‌توان قالب‌بندی و اجرا نمود. اما برای اجرای ستون با مقاطع دایره‌ای باید قالب‌ بتن خاص طراحی و تولید شود. ساخت قالب ستون گرد با توجه به اندازه، قطر و ارتفاع ستون انجام می‌شود.

در ویدئوی زیر به صورت کامل به معرفی محصول قالب ستون گرد پرداخته‌ایم. هم‌چنین می‌توانید نحوه اجرای ستون بتنی در پروژهای ساختمانی را با استفاده از تجهیزات قالب‌بندی تسکو مشاهده کنید.

قالب فلزی ستون گرد 

جهت اجرای ستون با مقاطع دایره از قالب­‌های ستون گرد استفاده می­‌شود. معمولا مقاطع ستون­‌های گرد از دو سگمنت 180 درجه تشکیل می‌شود و این سگمنت‌ها توسط کلمپس یا همان بست قورباغه‌ای به یکدیگر متصل می‌­گردند. بست‌های قورباغه‌ای بسیار مقاوم و از جنس فولاد نشکن هستند. این بست­‌ها توسط ضربه چکش در محل خود قرار می‌گیرند.

کلمپس یکی از قطعات واصل قالب‌بندی است که به علت عملکرد بهتر نسبت به پین و گوه، در قالب‌های گرد استفاده می‌شود.

در قالب بندی ستون‌های گرد با قطر کوچک‌تراز 2 متر استفاده از قالب کمانی باعث افت کیفیت سازه بتنی می‌شود. به همین دلیل قالب گرد بهترین گزینه برای ساخت ستون است.

ستون گرد بتنی
قالب ستون گرد طراحی و تولیدشده توسط گروه صنعتی تسکو

 

قالب گرد
قالب فلزی ستون – طراحی و تولید با ابعاد سفارشی

مشخصات قالب گرد

در ساخت قالب گرد ستون از ورق با ضخامت 3 میلیمتر برای رویه آن استفاده می­‌شود. استیفنرهای آن از تسمه 5*50 یا 60*5 میلیمتر نورد شده‌است. همانطور که گفتیم این نوع قالب برای ستون‌های با قطر کم‌تر از دو متر کاربرد دارد.

در هنگامی که ستون بتنی قطر بالایی دارد، از ناودانی به جای تسمه 5 برای مقاومت بیشتر استفاده می‌شود.

شرکت تسکو سازنده انواع قالب بتن و داربست، قالب‌های ستون گرد را در هر طرح و اندازه‌ای، بنا بر نیاز مشتری تولید می‌کند.

قالب­‌های ستون گرد را از نظر قطر به دو تیپ می­‌توان تقسیم کرد:

در قالب‌های ستون گرد با مقاطع کم‌تر از یک متر نیازی به استفاده از کلاف فولادی نیست. اگر قطر قالب بزرگتر از 1 متر باشد، در این صورت کلاف را به مقطع جوش می‌زنند. در مقاطع با قطر بالا از کلاف برای جلوگیری از تابیدگی و تغییر شکل مقطع استفاده می‌شود.

قالب ستون
قالب ستون گرد طراحی شده با قطر بالای 1متر
قالب ستون گرد
قالب ستون گرد طراحی شده با قطر کوچک‌تر از یک متر

 

از مزیت‌های قالب ستون گرد می‌توان گفت قابل استفاده به دفعات است. البته نوع ورق به کاررفته در ساخت و هم‌چنین نوع نگهداری قالب بر عمر مفید آن تاثیر گذار است.

برای اطلاع از قیمت قالب­‌های ستون گرد با واحد فروش تسکو در تماس باشید. طراحی و ساخت قالب بندی مناسب پروژه شما توسط مهندسان تسکو در کم‌ترین زمان انجام می‌شود.

اجرای قالب بندی ستون گرد 

پس از اجرای آرماتور بندی وبستن میلگردهای عمودی ستون، اسپیسرهای مناسب مربوط به قالب گرد نصب می‌شوند.

در مرحله بعد باید سطح قالب فلزی با روغن‌های مخصوص لغزنده شود. در مراحل پایانی نیز پنل‌های قالب گرد به وسیله کلمپس و یا پین و گوه به یکدیگر وصل می‌شوند. پس از شاقول کردن، قالب آماده‌برای بتن ریزی است.

خرید قالب ستون گرد

باید خاطر نشان کرد که سطح نمایان یا اکسپوز در اجرای سازه ستون گرد بتنی بسیار اهمیت دارد. به همین علت باید قالب­‌های ستون گرد از ورق­‌های فولادی با کیفیت تولید شوند.

خرید قالب گرد از تولیدکنندگان معتبر نه تنها کیفیت سازه بتنی را تضمین می‌کند، بلکه افزایش طول عمر قالب فلزی را نیز به همراه دارد.

نکات حائز اهمیت در سفارش قالب گرد فلزی

قالب فلزی ستون بتنی
ساخت انواع قالب‌های خاص بتن در کارخانه تسکو

 

قالب ستون بتنی
قالب گرد ستون ساخته شده توسط شرکت‌ تسکو

قیمت قالب ستون گرد

برای برآورد قیمت قالب ستون گرد مانند تمام قالب­‌های فلزی لازم است در ابتدا وزن و اندازه قالب مشخص شود. در تعیین قیمت قالب گرد فلزی فاکتورهایی چون عرض، ارتفاع و همچنین ضخامت ورق به کاررفته در ساخت قالب دخیل است.

گروه تسکو سعی بر آن دارد تا محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمتی اقتصادی ارائه دهد. متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت آهن امکان درج قیمت روز را در سایت نداریم. لطفا برای دریافت قیمت روز قالب فلزی ستون با ما تماس بگیرید.

قالب ستون گرد دست دوم

به دلیل طول عمر بالا قالب های فلزی، دست دوم این نوع قالب بسیار در بازار خرید و فروش می‌شود.

در مواردی به دلیل کم بودن بودجه پیمانکاران، و کم کردن هزینه پروژه، مهندسان و پیمانکاران اقدام به خرید قالب‌های دست دوم می‌کنند. اگر قطر ستون بتنی در حال اجرا زیاد و قرار است از قالب ستون گرد فلزی به دفعات در پروژه استفاده شود. بهتر است از قالب بتن نو استفاده شود تا مقاومت و استحکام لازم را داشته باشد.

اما با خرید قالب فلزی دست دوم می‌توان گفت بخش مهمی از هزینه‌های ساخت و ساز جبران می‌شود.

قالب ستون گرد تسکو

شرکت تسکو تولید کننده تمامی قالب­‌های مدور با کیفیت و مقاومتی بالا است. برای راهنمایی و اطلاع از قیمت قالب­‌های ستون گرد با کارشناسان تسکو تماس بگیرید. کارشناسان ما با دانستن شرایط قالب بندی و ابعاد سازه بتنی بهترین طرح قالب‌بندی را به شما ارائه می‌دهند. انواع قالب بتن، تجهیزلت قالب‌بندی و همچنین داربست‌های مدولار در شرکت تسکو طراحی و تولید می‌شوند.

قالب گرد
اجرای قالب بندی ستون‌های گرد با محصولات شرکت تسکو

جمع بندی

برای قالب بندی و بتن ریزی ستون‌های بتنی گرد از قالب ستون گرد استفاده می‌شود. این نوع قالب فلزی بتن کاربرد فراوانی در ساخت هتل‌ها، مجتمع‌های اداری و تجاری دارد. به دلیل ایجاد بتن اکسپوز و داشتن نمای زیبا بعد از پایان بتن ریزی دور ستون‌ها پوششی ایجاد نمی‌کنند. زیرا این نوع ستون دارای سطحی بسیار صاف و صیقلی بوده و هم‌چنین دارای کم‌ترین درز است.

 

ستون گرد بتنی
ستون‌های گرد بتنی اجراشده توسط قالب و تجهیزات قالب بندی تسکو

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com