جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قالب وافل – خرید و قیمت انواع قالب سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

قالب وافل سقف

در صنعت ساختمان‌سازی سقف‌ها با روش‌های متعددی ساخته‌می‌شوند. برای اجرای آن‌ها باید شرایط اقلیمی و آب و هوایی محل پروژه را حتما در نظر گرفت. سقف‌ها باید ساختمان را در برابر تغییرات جوی حاصل از تعویض فصل حفظ کنند. اما برخی از مناطق نیز با داشتن شرایط جوی یکسان مستلزم داشتن نوع خاصی از سقف‌ها هستند.

در حالت کلی باید گفت سقف‌ها باید به گونه‌ای اجرا شوند که با شرایط اقلیمی هر منطقه کاملا سازگار باشند. اگر دقت کرده باشید در معماری‌های سنتی شهرهای ایران نیز ساختمان‌ها منطبق بر اصول زیست محیطی هستند.
از طرفی هم باید گفت نه تنها سقف‌ها، بلکه تمامی اجزای ساختمان و نحوه اجرای آن‌ها در کاهش مصرف انرژی و ذخیره آن تاثیری شگرف دارند.
هدف این مقاله معرفی قالب و سقف وافل، نمونه‌ای از سقف‌های بتنی مشبک است.

قالب وافل سقف
سیستم قالب سقف وافل

 

سقف وافل بتنی
اجرای سقف وافل بتن ی

قالب وافل چیست؟ – انواع قالب وافل

قالب وافل یک قطعه پلاستیکی (waffle formwork)  است، که در ابعاد مشخصی تولید می‌شود. از این سیستم قالب‌بندی جهت بتن ریزی سقف و حذف مصالح اضافی استفاده می‌شود. اجرای سقف و بتن‌ریزی با قالب‌های وافل از لحاظ اقتصادی و سازه‌ای دارای اهمیت‌های فراوانی است. که در ادامه به توضیح بیشتر این موارد می‌پردازیم. دلیل اصلی استفاده از قالب‌های وافل عمدتا حذف بتن ناکارآمد یا به عبارتی بی‌اثر است. زمانی که تمام سقف بتن‌ریزی شود، حجم بتن مصرفی بالا رفته و علاوه بر این وزن سازه نیز افزایش پیدا می‌کند. استفاده از قالب این امکان را فراهم می‌سازد که از حجم معینی از بتن استفاده شود. بنابراین به لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر است.

تولید قالب وافل – یک طرفه و دو طرفه

این قالب‌ها در دو نوع یکطرفه و دوطرفه تولید می‌شوند. جنس قالب وافل پلاستیکی بوده و دارای ابعاد متنوع است. قالب‌های وافل به صورت مدولار کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. با داشتن کاربردهایی نظیر تیرچه درجا، به اقتصادی شدن پروژه کمک شایانی می‌کنند. از تفاوت‌های سیسستم وافل یک‌طرفه و یا سیستم وافل دوطرفه این است که از مصرف بتن و میلگرد کم‌تری برخوردار است. همین علت موجب کاهش هزینه‌های اجرایی پروژه خواهد شد.

شکل قالب‌های وافل نیز بنا بر نیاز پروژه و نوع سقف ممکن است مربع یا مستطیل باشد.

 

دو نوع از قالب وافل سقف
فروش انواع قالب‌های وافل صادراتی در شرکت تسکو

 

قالب وافل یک طرفه

یکی از سیستم‌های سقف وافل و ابزاری برای اجرای سقف‌های بتنی است. قالب وافل یکطرفه نیز به طور موقت در اسکلت ساختمان قرار می‌گیرد و بعد از بتن‌ریزی از سقف جدا می‌شود. در این روش فشار و انتقال بار در یک راستا منتقل می‌شود. این روش مکانیزمی شبیه به سیستم‌های تیرچه بلوک دارند. در سیستم قالب یکطرفه به جای استفاده از بلوک‌های ناکارآمد، دائمی و سنگین از قالب‌های پلیمری سبک و و قابل استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که گفتیم این قالب‌ها قابل استخراج هستند و پس از خارج شدن از زیر سقف شکل شبکه‌ای به سقف می‌دهند.

تفاوت اجرای وافل یک طرفه و سقف تیرچه بلوک چیست؟

تنها تفاوتی که در این دو روش اجرایی وجود دارد این است که به جای استفاده از یونولیت و یا بلوک از قالب‌های وافل پلاستیکی استفاده می‌شود. دیگری نیازی به استفاده از تیرچه‌های آماده نیست، و تیرچه‌ها دراین روش به صورت درجا اجرا می‌شوند.

از آنجا که تیرچه با استفاده از این نوع قالب در محل شکل می‌گیرد و پیش‌ساخته نیست، با ستون و تیرهای انتهایی، اتصال بهتری صورت می‌گیرد.

تعیین ابعاد در قالب وافل یک‌طرفه

عمق، فاصله آکس به آکس و همچنین عرض تیرچه‌های شکل‌گرفته در این قالب متغیر است. اما به طور معمول عمق قالب‌ها بین 25 تا 30 سانتی‌متر تعیین می‌شود. فاصله آکس به آکس نیز 60 تا 70 سانتی‌متر است. تیرچه‌ها نیز با عرض‌های 12 تا 14 سانتی‌متر در دسترس هستند.

قالب وافل دو طرفه چیست؟

به شکل مربع ساخته‌می‌شود و بار از دو سمت وارد می‌شود. این نوع قالب‌ها تیرچه‌های عمود بر هم را ایجاد می‌کنند. با داشتن ابعاد یکسان در طول و عرض به دلیل دارا بودن فرم مربعی، پخش بارهای مرده و زنده در دال بتنی بهینه‌سازی می‌شوند.

تفاوت قالب وافل یکطرفه و دوطرفه

شکل قالب‌های یکطرفه مستطیلی شکل و دوطرفه مربعی شکل است. قالب وافل یکطرفه بار را دریک جهت انتقال می‌دهد اما قالب دوطرفه بار را در هر دو جهت منتقل می‌کند. بر همین اساس این دو قالب در شکل تفاوت دارند.

قالب وافل دوطرفه قفل‌دار

این قالب‌ها در واقع نوع تکامل‌یافته، پیشرفته و به‌روزشده قالب‌های وافل هستند که نسبت به دو نوع شرح داده شده در بالا مزایای بیشتری دارند. این قالب‌ها قابلیت قفل شدن به یکدیگر را دارند. در نتیجه باعث ممانعت از برگشت قالب در اثر رفت و آمد کارگران و یا بتن‌ریزی می‌شود. کیفیت اجرای سقف وافل در پروژه با استفاده از قالب‌های قفل‌دار افزایش می‌یابد.

ابعاد قالب‌های دوطرفه مربع‌شکل: این قالب‌ها با طول و عرض مساوی و با ارتفاع متغیر تولید می‌شوند. رایج‌ترین ابعاد عبارت‌اند از:

60 × 60 سانتی‌متر با ارتفاع 18 سانتی‌متر

60 × 60 سانتی‌متر با ارتفاع 25 سانت‌متر

60 × 60 سانتی‌متر با ارتفاع 30 سانتی‌متر

90 × 90 سانتی‌متر با ارتفاع 33 سانتی‌متر

90 × 90 سانتی‌متر با ارتفاع 40 سانتی‌متر

و …

قالب وافل دوطرفه
سیستم قالب‌بندی سقف وافل

جدول قیمت قالب وافل دوطرفه

کد محصولنام محصولقالب وافل (size)
cm
ارتفاع قالب وافل (height)
cm
قیمت (تومان) رنگ مشکیقیمت (تومان) رنگ سفید صادراتی
W60-20وافل 60*60 ارتفاع 19سانت مشکی60*6020200/000256/000
W60-25وافل 60*60 ارتفاع 25 سانت مشکی60*6025230/000294/400
W60-30وافل 60*60 ارتفاع 30 سانت مشکی60*6030245/000313/600
W90-30وافل 75*75 ارتفاع 30 سانت مشکی90*9030280/000358/400
W90-40وافل 75*75 ارتفاع 40 ساتت سفید90*9040340/000435/200
W80-28وافل 80* 80 ارتفاع 28 سانت80*8028340/000435/200
W80-40وافل 83*83 ارتفاع 40 سانت80*8040407/500521/600
W60-20-25-30قفل وافل101015/000_
RA20ریل15 مشکی2075110/000_
CU20کنج 15 مشکی202050/000_
به روز رسانی در 28 خرداد 1402

صرفه جویی در هزینه با اجرای سقف وافل

سقف وافل به کمک قالب‌های وافل که انواع مختلفی دارند، اجرا می‌شود. این نوع سقف مانند نان وافل ظاهر شبکه‌ای و متخلخل دارد. سقف وافل مناسب ساختمان‌های مرتفع و بلند است. این سقف‌ها به دلیل مزایایی که دارند در دهه‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند.
سقف وافل بار مرده ساختمان‌ها را کاهش داده و از طرف دیگر امنیت سازه را افزایش می‌دهد. پیمانکاران ساختمان همواره دنبال راهی برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز هستند. هر چند کاهش هزینه‌ها در اجرای تمام مراحل و همیشه هم مقدور نیست. اما گاهی با انتخاب‌های درست و اصولی می‌توان هزینه‌ها را تا حد چشمگیری کاهش داد. گزینش سقف وافل یکی از همان راه‌هایی است که نقش مهمی در صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های ساخت و ساز ایفا می‌کند.

با اجرای سقف وافل هزینه نازک‌کاری کاهش یافته و در مصالح ساختمانی نظیر بتن، تیرچه و میلگرد نیز تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود.

اسحکام و ایمنی بالای قالب‌های وافل

سقف وافل مناسب چه ساختمان‌هایی است؟

سقف وافل به دلیل ایجاد زیبایی بصری و داشتن بافت منظم شبکه‌ای مورد توجه معماران و مهندسان قرار می‌گیرد. در سازه‌های متعددی نظیر مجتمع‌ها، ساختمان‌های اداری، سالن‌ها و … قابل اجرا است.

نصب قالب وافل
جابه‌جایی آسان و نصب ایمن قالب وافل

9 مزیت برتر در اجرای سقف‌های وافل

 • ممانعت از ریزش شیرابه‌های بتن
 • نیازی به روغن‌کاری قالب نیست
 • داشتن ظاهر زیبا، منظم و یکدست
 • ایجاد فضای کاری امن‌تر برای کارگران
 • مقاومت بالاتر در مواجهه با حوادث طبیعی
 • قالب‌های مصرفی پلاستیکی بوده و وزن کمی دارند.
 • دوام و استحکام بالایی داشته و به کرات قابل استفاده است.
 • کاهش مصالح مصرفی و برخی از هزینه‌های ساخت و ساز
 • اجرای آن ساده است و نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و نیروی متخصص نیست.

اجرای سقف وافل در 5 مرحله

 1. در وهله اول اسکلت زیرین بنا سر هم می‌شود. این کار با استفاده از جک و لوله یا قوطی اجرا می‌شود و زیرسازی نام دارد.
 2. در مرحله دوم قالب‌های وافل روی جک سقفی و لوله قرار داده می‌شوند.
 3. در این مرحله آرماتوربندی انجام می‌شود.
 4. در این مرحله نوبت بتن‌ریزی است که به واسطه قالب‌ها به سرعت و سهولت انجام می‌پذیرد.
 5. پس از گذشت زمان تعیین‌شده و اطمینان از خشک شدن بتن، قالب‌ها از سطح بتن جدا می‌شوند.
اجرای سقف وافل
اجرای سقف وافل دوطرفه – پروژه عراق

 

 

قالب پلاستیک سقف وافل
قالب پلاستیکی سقف وافل

قالب برداری سقف‌های وافل

این عملیات در زمان‌بندی مشخصی انجام می‌گیرد. دمای محل پروژه از زمان بتن‌ریزی تا قالب برداری و اهمچنین بالا و پایین رفتن دما از موارد تاثیر گذار بر زمان قالب‌برداری است.

در زمان برچیدن قال‌ها اگر احتیاط نشود و غیر اصولی قالب‌برداری انجام شود ممکن است قالب‌های وافل آسیب ببینند. باید به اطراف قالب توسط دیلم فشار کمی وارد شود.

جهت جلوگیری از کم شدن طول عمر قالب بهتر از پس از جدا شدن از سقف، قالب به روی زمین پرتاب نشود. تمامی قالب‌ها نباید به صورت یکجا برچیده شوند. و جک‌های اطمینان با فاصله زمانی چند روزه پس از قالب برداری باید برچیده شوند.

در این روش زمان ونحوه انجام عملیات قالب برداری بسیار حائز اهمیت است.

سفارش و خرید قالب وافل تسکو

مواد اولیه به کار رفته در تولید محصول مستقیما روی قیمت آن تاثیر می‌گذارند. هر چه کیفیت مواد اولیه بالاتر و بهتر باشد طبیعتا کیفیت قالب نیز به همان میزان بالاتر است.

عامل دیگری که در تعیین قیمت وافل نقش دارد وزن است. وزن محصول نیز به حجم مواد اولیه بستگی دارد. هر چه مقدار مواد اولیه بیشتر باشد، وزن قالب نیز بیشتر می‌شود.

برای حصول اطمینان از کیفیت قالب‌های وافل توصیه شرکت تسکو این است که برای خرید به شرکت‌های معتبر مراجعه کنید. با توجه به نقش مهمی که قالب در ساخت سازه شما دارد، کیفیت آن بسیار حائز اهمیت است.

جهت اطلاع از قیمت قالب وافل و نیز تهیه انواع قالب بتن با کیفیت تضمین‌شده با مشاوران برتر شرکت تسکو تماس بگیرید.

 

قالب سقف وافل
قالب پلاستیکی وافل

سوالات متداول

 • جنس قالب‌های وافل تسکو چیست؟

قالب‌های پلاستیکی وافل از روش تزریق متریال پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپین تولید می‌شوند.

 • به چه تعداد دفعات از این قالب‌ها می‌توان استفاده کرد؟

این نوع قالب پیس از بتن‌ریزی قابل استخراج است، پس می‌تواند مجدد مورد استفاده قرار گیرد. قالب‌های وافل سقف را می‌توان برای حداقل 30 سقف استفاده کرد.

 • مزیت اصلی قالب‌های وافل نسبت به سقف‌های مشابه در عملکرد سازه‌ای چیست؟

خارج کردن قالب‌های وافل از سقف پس از خشک شدن بتن که امکان استفاده مجدد را فراهم می‌کند. و همچنین حذف بتن ناکار آمد و اضافی که موجب سنگین شدن سقف می‌شود.

 • قالب‌های وافل در چه سایزهایی در بازار موجود هستند؟ 

در حال حاضر قالب‌های وافل‌ در سه سایز و ابعاد کلی به بازار عرضه می‌شوند. در ابعاد 60*60، 80*80، 90*90 که ارتفاع‌های مختلفی دارند.

 • خرید یا اجاره قالب وافل؟ کدام یک برای پیمانکاران به‌صرفه‌تر است؟

با توجه به این که طول عمر مفید قالب حدود 30 بار استفاده در نظر گرفته‌شده است، پس از چندین بار استفاده دچار فرسایش می‌شوند. شرکت تسکو این امر را وظیفه خود می‌داند که قالب‌های شکسته و تخریب شده را با قالب‌های نو جایگزین کند. این جایگزینی به طور تضمینی و درج در فاکتور گارانتی می‌شود. پس خرید قالب‌ وافل نو از شرکت معتبر به‌صرفه‌تر خواهد بود.

 • قالب‌برداری سقف‌های وافل چگونه‌است؟

قالب برداری سقف‌های وافل دارای دو مرحله؛ خارج کردن قالب‌های سقف و برچیدن جک‌های ساختمانی است. زمان بندی آن باید مطابق با مبحث نهم مقررات ملی ساختمان انجام شود.

مهندس زمانی
مدیر فروش
0912-8888904
zamani@teskoco.com